Rośliny do ogrodu japońskiego – Jakie wybrać?

Ogród japoński to ogród urządzany w tradycyjnym, japońskim stylu. Jego domeną jest naśladowanie przyrody według zasady „ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj”. Często spotykany przy domach, świątyniach buddyjskich lub parkach.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, lecz wszystkie je łączy spójność, harmonia, prostota i elegancja. Dwa elementarne style tych ogrodów to:

  • Karesansui – suchy ogród, który do przedstawiania różnych form natury wykorzystuje źwir, za jego pomocą uzyskuje się wyobrażenie wysp, a dzięki piaskowi tworzy się imitacje fal uderzających o brzegi wysp, wpływ na jego powstanie miało bezpośrednie oddziaływanie idee zen,
  • Tsukiyama – ogród z małymi wzniesieniami czy pagórkami, które symbolizują góry i stawami odzwierciedlającymi morza i jeziora.

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z megakwiaciarnia.com.pl

Cechy charakterystyczne ogrodów japońskich

Każdy z ogrodów japońskich posiada szereg charakterystycznych cech, po których od razu możemy wywnioskować, że to właśnie jest ogród japoński, a nie inny. Występuje w nim wiele skał lub kamieni, które ułożone są w taki sposób, aby przypominały naturalne krajobrazy i widoki. Wzdłuż chodników czy ścieżek, najczęściej uformowanych właśnie z wcześniej wspomnianych kamieni, występują latarnie i rzeźby. Przekraczając cieki wodne, takie jak rzeczki czy stawy, będziemy mieli do czynienia z gustownie przyozdobionymi kładkami, czy mostkami. Zbiorniki wodne mogą być symbolizowane z użyciem piasku.

Ogród japoński – rośliny

Jednym z kluczowym elementów przy projektowaniu ogrodu japońskiego są także rośliny. Częstym zabiegiem jest ich przycinanie i formowanie w specjalny sposób, aby nadać im fantazyjne kształty. Jednakże należy uważać, żeby nie przesadzić z ilością modyfikacji, które mogłyby zbyt mocno zniekształcić naturalność roślin. Dominującym kolorem jest oczywiście zielony. Zdecydowaną większość roślin stanowią drzewa. Kwiaty ogrodowe zdarzają się, jednak występują rzadko, nie dominują i stanowią bardziej ozdobnik istniejącej już aranżacji.

Przeczytaj również:  Kwiaty do kościoła, co warto o tym wiedzieć?

Najczęściej występujące rośliny:

  • wiśnia japońska – Japonia, nazywana jest krajem kwitnącej wiśni, często przywołuje właśnie skojarzenie z wiśnią. Drzewo to kwitnie z jasno-różowymi płatkami, które pięknie je przyozdabiają. Okres kwitnienia wiśni przypada na kwiecień i maj. Osiąga wysokość do 10 metrów i bardzo dobrze rośnie na wilgotnej, żyznej ziemi doświetlanej słonecznymi promieniami. 
  • bambus – to roślina bardzo charakterystyczna dla ogrodu japońskiego, jednakże nie jest aż tak bardzo popularny w Polsce. Bambusy wymagają regularnej pielęgnacji, mianowicie przycinania, gdyż w krótkim czasie osiągają wysokość nawet kilku metrów, a także częstego podlewania. Rośnie na glebach niepiaszczystych w mocno nasłonecznionych miejscach, najlepiej osłoniętych od silnego wiatru. Ponadto, powinien być nawożony, mniej więcej co 7-14 dni.
  • azalia – niski krzew o maksymalnej wysokości do 120 cm. Rośliny te są znane japońskim ogrodnikom już od stuleci. Cenione za niezwykły kształt i wielobarwność. Decydując się na uprawianie azalii w naszym ogrodzie, musimy pamiętać o tym, że roślina ta ma dość wysublimowane wymagania glebowe. Idealnym podłożem będzie gleba przepuszczalna o kwaśnym odczynie. Azalie nie przyswajają zbyt dobrze, ziem wapiennych, przesuszonych, bądź za mokrych. Z racji na wrażliwość na przesuszenia, roślina wymaga regularnego nawadniania. Zakwitają wiosną, kiedy temperatura zaczyna rosnąć od 10 stopni Celsjusza w górę.
  • irys – kwiat o pięknym kształcie i modro-niebieskim kolorze. Nadają specyficzny klimat i są doskonałym dodatkiem do ogrodu japońskiego. Irysy dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych, świetnie radzą sobie w zimowych, mroźnych warunkach. Nie lubią mokrej gleby i mało żyznej.  
  • kamelia japońska – to roślina rosnąca formie małych, gęstych drzewek. Pielęgnacja kamelii jest dosyć wymagająca i podlegająca specyficznym warunkom. Ciężko znosi mrozy, przez co nie sprawdzi się we wszystkich ogrodach. Najlepszym miejscem do jej hodowania będzie donica, gdyż takie umiejscowienie umożliwi przemieszczanie drzewka z domu do ogrodu, w czasie gdy temperatura zacznie ulegać zmianom. Wiosną i jesienią wymagają regularnego, obfitego nawadniania. Ponadto kamelie powinny być nawożone, mniej więcej co dwa tygodnie, płynnymi nawozami do kwiatów.
Przeczytaj również:  Rośliny do oczka wodnego- jakie warto wybrać?

Dodaj komentarz