Jakie są najlepsze rośliny na skalniak?

W dzisiejszych czasach aranżacja ogrodu jest prawie tak samo istotna, jak wystrój wnętrza naszego domu. Podążając za coraz to nowszymi trendami staramy się utrzymać nasz ogródek, w jak najlepszej formie. W tym artykule zajmiemy się tematem skalniaka i odpowiemy sobie jakie są najlepsze rośliny na skalniak i jak o nie dbać.

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z poradyogrod.pl

Czym jest skalniak?

   Skalniak to nic innego, niż ogródek skalny. Bardzo często to na im opiera się układ naszego ogrodu. Można w nim hodować wiele rodzajów roślin, które bardzo często żyją ze sobą w symbiozie, czyli wzajemnie korzystnie na siebie wpływają. Ogródki skalne charakteryzują się naturalnym pięknem i zapewniają oryginalność naszego ogródka. Dzięki niemu nasze podwórko nabierze koloru i zacznie żyć pełnią życia. Co zrobić, aby nasz ogródek był w pełni atrakcyjny? Należy dobrać odpowiednie rośliny na skalniak.

Jakie rośliny na skalniak będą najlepsze?

Kura i pisklęta

   Kura i pisklęta to sukulent tworzący matę, który wytwarza skupiska rozet. Rozety rodzicielskie nazywane są „kurami”, a mniejsze rozety odgałęzione to „pisklęta”. Roślina dobrze rośnie w ogrodach skalnych, a także w kamiennych murach. Jest to przepiękna roślina pasująca swoim klimatem idealnie do ogródka skalnego. Nie trzeba się nią zajmować, w większym stopniu, czyli podsumowując ma ona miano wspaniałej rośliny na skalniak.

Tymianek pełzający

  Tymianek pełzający jest rośliną tak aromatyczną jak jadalne zioło, ale jest uprawiany głównie jako roślina okrywowa lub jako wypełnienie przestrzeni między kamieniami. Roślina będzie się odnajdywała w okolicach skał i będzie okrywać niskie kamienne ściany w ogródku skalnym, aby rozjaśnić otoczenie. Łatwo rośnie na glebach ubogich w składniki odżywcze, o ile ma dobry drenaż. Jej przepiękny fioletowy kolor gwarantuje mnóstwo barwności wprowadzonej do skalniaka. Takie właśnie powinny być rośliny do skalniaka, czyli łatwe w uprawie i rzucające się w oczy czyniąc, przy tym nasz ogródek czymś wyjątkowym.

Przeczytaj również:  Najlepsze rośliny i kwiaty do biura

Rogownica kutnerowata

   Śnieg w lecie bierze swoją nazwę od nieskazitelnie białych kwiatów, które kwitną wczesnym latem i pokrywają ziemię niczym świeży śnieg. Roślina jest niska i może dobrze się rozwijać na ubogiej skalistej lub piaszczystej glebie, choć musi mieć dobry drenaż. Śnieżna biel tej rośliny idealnie wkomponuje się do jasnej kompozycji ogródka skalnego. Pozwoli nam to rozjaśnić całość, uzyskując przepiękny efekt, którego każdy sąsiad będzie nam zazdrościł.

Ubiorek wiecznie zielony

   Ubiorek wiecznie zielony ze swoimi efektownymi kwiatami, które kwitną w połowie wiosny, jest powszechnie stosowany w ogrodach skalnych. Chociaż jej płatki układają się w ładny wzór, kwiaty mają raczej nieprzyjemny zapach. Mimo to roślina ta jest tolerancyjna na suszę i może nawet znieść uprawę w niewielkim cieniu. Tak jak wcześniej wymienione rośliny na skalniak, ta jest cudownym przykładem, na to jak w szybkim czasie możemy upiększyć wygląd naszego ogródka skalnego. Roślina ta, w zamian za niewielką opiekę odwdzięczy nam się swoim urokiem.

Floks pełzający

   Floks pełzający to roślina przylegająca do ziemi, często widywana w ogrodach skalnych lub wypełniająca szczeliny, kamienne ściany lub zbocza. Dobrze rośnie na piaszczystej lub żwirowej glebie i lepiej znosi upał i suszę niż niektóre inne gatunki floksów. Jej przepiękne ubarwienie korzystnie wpłynie na żywotność naszego ogródka skalnego. Ta roślina podobnie, jak poprzednie nie wymaga od nas zbyt wiele opieki co pozwoli nam się cieszyć jej urodą przez długi czas.

Podsumowanie

   Ogródek skalny jest czymś wyjątkowym i zapewnia nam powiew świeżości. Powyżej wymienione najlepsze rośliny do skalniaka gwarantują to, że nasz ogród zmieni się w piękno połączone z naturą. Jeśli skalniak nie spełni naszych oczekiwań, należy pamiętać, że można próbować do skutku. Możemy wykazać się kreatywnością i pomysłowością, tak aby wszystko poszło po naszej myśli. Rośliny do skalniaka to idealny przykład tego, jak pomysłowi możemy być.

Przeczytaj również:  Hodowla leczniczej marihuany w Polsce – czy jest dozwolona?

Artykuł ukazuje najlepsze rośliny do skalniaka i jak je pielęgnować.

Dodaj komentarz