Kwiaty do kościoła, co warto o tym wiedzieć?

Kościół to miejsce, w którym kwiaty zajmują bardzo ważne miejsce. Tak naprawdę to trudno wyobrazić sobie świątynię, w której ich brakuje. Piękne kompozycje znajdujące się tuż obok głównego ołtarza zapewniają uroczysty charakter.

Różne uroczystości i różne kompozycje kwiatowe w kościele

Rodzaj kwiatów i kompozycji użytych w kościele zależy od uroczystości, która jest akurat obchodzona. Szczególny charakter mają przede wszystkim Święta Wielkanocne i Triduum Paschalne. Wszystko zaczyna się już od Wielkiego Czwartku. W tym czasie zdecydowanie dominuje biała kolorystyka. Dlatego kwiaty w tym odcieniu układa się przy głównym ołtarzu, tabernakulum, przy ambonie, w ciemnicy, a także ołtarzu adoracji. Następny bardzo ważny dzień w kalendarzu paschalnym to Wielki Piątek. Jest to dzień śmierci Jezusa Chrystusa. Wówczas ze florystyce sakralnej przewodnie znaczenie mają czerwone goździki. Bardzo ciekawe jest też to, że motyw ten znajdziesz nawet w twórczości Leonarda da Vinci. Doskonałym przykładem jest słynne dzieło sztuki „Madonna z goździkiem”. Z kolei Wielkanoc, czyli dzień Zmartwychwstania Pańskiego należy do biało-różowej kolorystyki, jeśli chodzi o kompozycje kwiatowe.

Kwiaty do kościoła na Boże Narodzenie

Jednakże kwiaty w kościele to nie tylko Święta Wielkanocne. Na Boże Narodzenie wybiera się oczywiście poinsecję, czyli popularną Gwiazdę Betlejemską. Jednak prawdziwa nazwa rośliny to Wilczomlecz nadobny. Warto podkreślić, że ten wyjątkowy dar Matki Natury występuje w różnych odmianach. Trzeba też pamiętać o tym, że kwiat zawiera drażniący sok, który u wielu osób może wywoływać uczulenie. Dlatego po kontakcie z rośliną koniecznie trzeba dokładnie umyć dłonie.

Jakie kwiaty do kościoła na ślub?

Ciekawym zagadnieniem są także rośliny do kościoła na ślub. Najpopularniejsze rośliny wykorzystywane podczas takiej okazji to między innymi goździki, piwonie, tulipany, gipsówka, frezje, róże, eustoma i wiele, wiele więcej. Co więcej, kwiaty na taką okazję należy wybrać w zależności od tego kiedy kwitną i jak jest ich wytrzymałość. Dla przykładu, gdy ślub odbywa się w grudniu, raczej nie postawimy wtedy na piwonie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okażą się goździki lub róże.

Przeczytaj również:  Rośliny w Dubaju. Jakie gatunki możemy tam spotkać?

Kwiaty do kościoła na żniwa

Sierpień to miesiąc żniw. Tak naprawdę to nazwa tego miesiąca pochodzi od sierpów, czyli dawnego sprzętu wykorzystywanego do ścinania zbóż. Zgodnie z tradycją w sierpniu wierni przynoszą do kościołów bukiety złożone z różnych roślin jako podziękowanie za udane plony. W skład takich kompozycji wchodzą zioła z pól i ogrodów, a więc mięta, wrotycz, krwawnik, rozmaryn, lebiodki, dziewanny, wrotycz, przytulie i inne. Co więcej, jest to związane ze świętem Wniebowstąpienia NMP. Jest to jedno z najstarszych świąt maryjnych w całym roku. Uroczystość obchodzono już w Konstantynopolu od V wieku, z kolei w Rzymie od wieku VII. Zgodnie z dawnym przysłowiem rolniczym Wniebowzięcie kończy się żęciem.

Jaką funkcję pełnią kwiaty w świątyni chrześcijańskiej?

Warto podkreślić, że kwiaty zawsze odgrywały bardzo duże znaczenie w świątyni chrześcijańskiej. Wynika to z tego, że dary Matki Natury podkreślają przede wszystkim uroczysty charakter całej ceremonii. Tradycja związana z dekorowaniem kościołów kwiatami była obecna przez wiele poprzednich wieków i przetrwała, aż do dnia dzisiejszego. Dzięki temu wierni wyrażają szacunek dla Stwórcy. Dlatego do dekorowania kościołów wybiera się naturalne, a nie sztuczne rośliny. Co więcej, poza kwiatami niejednokrotnie stosuje się też gałązki, korzenie, owoce, trawy, mech i wiele, wiele więcej rozwiązań.

Zwyczaj zdobienia lub przynoszenia roślin do kościoła jest bardzo ważny. Dzięki temu oddaje się szacunek Bogu, a także całemu stworzeniu, które uczynił dla człowieka. Ponadto, w ten sposób uroczystości odbywające się w świątyni mają jeszcze bardziej uroczysty charakter. Kwiaty goszczą w kościołach podczas Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia, Bożego Ciała, Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. Nie zapomina się o nich także przy okazji chrztu świętego, ślubu, komunii świętej, a nawet pogrzebu!

Dodaj komentarz