Rośliny do oczka wodnego- jakie warto wybrać?

Odpowiednie rośliny do oczka wodnego nie pełnią rolę dekoracji, ale także pomogą oczyścić wodę. Warto poznać najpopularniejsze rośliny do stawu.

Rośliny do oczka wodnego rozkładają szkodliwe substancje i wzbogacają wodę w stawie o tlen. Pomaga to stworzyć idealne warunki do rozwoju wielu gatunków ryb czy innych wodnych zwierząt. Dodatkowo swoim wyglądem uatrakcyjniają one cały zbiornik.

Najpopularniejsze rośliny do oczka wodnego

Wybierając rośliny do oczka wodnego należy wziąć pod uwagę to, że w każdym zbiorniku bez względu na jego wielkość występuje kilka stref. Każda z nich charakteryzuje się innymi warunkami i nadaje się do uprawy konkretnych gatunków roślin. Ich poznanie pomoże w doborze właściwych gatunków, które doskonale przyjmą się w danym miejscu i będą właściwie się rozwijały. Pierwszą z takich stref są miejsca błotne. Są one wilgotne, ale nie znajdują się pod wodą. W takim miejscu najlepiej prezentować się będą ozdobne gatunki traw i kwiatów lubiących takie podłoże. Jest to więc idealna strefa dla okazałych lilii wodnych, niezapominajek oraz kaczeńców. W takim środowisku dobrze czuć się będzie także wiązówka błotna oraz różne gatunki trzcin. Rośliny warto sadzić w dołkach zabezpieczonych agrowłókniną lub w specjalnych koszach, które pomogą utrzymać je w konkretnym miejscu, a także zapobiegną podgryzaniu przez małe ryby.

Kolejną strefą jest płytka woda sięgająca do wysokości około 30 cm. W takim miejscu świetnie przyjmie się tatarak oraz trzciny i efektowne pałki. Można również zdecydować się na zasadzenie w płytkiej wodzie gatunków typowo wodnych, czyli osoki aloesowatej czy strzałki wodnej. 

W wodzie wysokiej, czyli takiej, której głębokość jest większa niż 30 cm warto zasadzić lilie wodne, grążele i grzybieńczyki, a także rośliny podwodne. Do tego rodzaju gatunków zalicza się przede wszystkim rogatka sztywnego, ponikło igłowate tworzące piękny podwodny trawnik oraz wywłócznika. Oprócz nich dodatkowo wybrać można rośliny do stawu, które pływać będą po jego powierzchni. Najpopularniejszymi roślinami pływającymi są salwinie, rzęsa oraz pistia rozetkowa. Prezentują się one niezwykle efektownie i doskonale nadają niepowtarzalnego charakteru każdemu przydomowemy oczku wodnemu. 

Przeczytaj również:  Najlepsze rośliny i kwiaty do domu

Jakie rośliny do stawu warto wybrać?

Wybierając rośliny do oczka wodnego warto wybierać sprawdzone gatunki, które bez problemu poradzą sobie w specyficznym środowisku. Zazwyczaj nie mają one wygórowanych wymagań i doskonale ukorzeniają i rozwijają się w wilgotnym otoczeniu. Rośliny wodne nazywane są również hydrofitami i roślinami wodnopączkowymi ze względu na to, że ich pączki pozostają w wodzie przez zimę, a na wiosnę na nowo budzą się do życia. Dzięki temu są w stanie przetrwać nawet bardzo niskie temperatury. W większości przypadków zielone liście zanikają na zimę, a pozostają jedynie pączki oraz kłącza. To z nich, gdy temperatura się podniesie wyrosną nowe pędy. W przydomowych oczkach wodnych oraz stawach świetnie sprawdzą się także takie rośliny, jak rogatek sztywny, rdest ziemnowodny, moczarka kanadyjska oraz przęstka pospolita. Pobierają one z wody niezbędne do prawidłowego rozwoju substancje odżywcze co zapobiega namnażaniu się glonów. Dzięki temu nie rozwijają się one i stopniowo zanikają z akwenu. Sprawia to, że woda jest przezroczysta i czysta. Rośliny wodne produkują także tlen w procesie fotosyntezy napowietrzając tym samym cały zbiornik. 

W jaki sposób dbać o rośliny do oczka wodnego?

Rośliny wodne są bezproblemowe w utrzymaniu, gdyż nie wymagają przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby co jakiś czas dostarczać im nawozy, z których będą czerpać niezbędne do przetrwania substancje. Można zakupić je w dowolnym sklepie ogrodniczym. Do tego, aby staw lub oczko wodne prezentowało się nienagannie przez cały czas konieczne jest także zbieranie zwiędłych i martwych liści. Warto zadbać o to, aby nie opadały one na dno, ponieważ może to tylko nie potrzebnie zanieczyszczać zbiornik. W momencie zauważenia zwiędłych roślin należy usunąć ich elementy. Są to jedyne zabiegi, jakie należy przeprowadzać posiadając staw lub przydomowe oczko wodne.

Przeczytaj również:  Jak wybrać rośliny do salonu?

Dodaj komentarz