Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie do ogrodu

Kwiaty wprowadzają do ogrodu kolor i zapach. Decydują też o sezonowej zmienności sprawiając, że każdego miesiąca ogród przywdziewa nowe szaty. Kwiaty wieloletnie do ogrodu sprawdzą się jako stały element rabat i zadowolą tych, którzy nie chcą martwić się corocznymi wysiewami…

Poznaj kwiaty do ogrodu, które kochają motyle…

Najintensywniejsze obloty motyli trwają na przełomie lata i jesieni, zatem owady te korzystają z kwiatów kwitnących dosyć późno – pod koniec sierpnia i we wrześniu. Poniżej przedstawiamy propozycje kwiatów wieloletnich do ogrodu, które przyniosą motylom największy pożytek. Co więcej – obumarłe, nieobcięte jesienią kwiatostany tych roślin będą pożytkiem dla zwierząt goszczących w ogrodzie, czyli ptaków i gryzoni, także późną jesienią i zimą.

Sadziec plamisty

To król każdej rabaty w czasie późnego lata i jesieni. Osiąga gigantyczne rozmiary (do 2m wysokości) i przyciąga chmary motyli, co dodatkowo zdobi rabatę. W dodatku jest to roślina pochodząca z prerii, jest zatem bardzo mało wymagająca. Nie potrzebuje żyznej gleby i nawożenia. Zazwyczaj nie trzeba go także dodatkowo podlewać. Dobrze radzi sobie na bardzo mocno oświetlonych stanowiskach.

Budleja

Jest krzewem o bujnej i szybko przyrastającej masie. Słynie z niezwykle długi, kolbowatych kwiatostanów o długości 30-70cm. Wysokie nawet na 5m łodygi uginają się pod ciężarem kwiatów, przez co przybierają charakterystyczny, łukowaty kształt. Występują w wielu kolorach: od bieli i jasnych róży, przez fiolety, aż do głębokiej purpury z dodatkiem żółci lub pomarańczy.

Krwiściąg

To roślina dziko porastająca łąki. Jest cenną rośliną miododajną, która stanowi źródło pożywiania dla wielu owadów, także dla gatunków zagrożonych wyginięciem, jak błyszczka zosimi. Ma niezwykle oryginalny, subtelny pokrój. Bardzo wydłużone, rosnące wzwyż łodygi zwieńczają kwiatostany o kształcie drobnych pałeczek pokryte setkami małych kwiatuszków. Okres kwitnienia tej byliny jest bardzo długi – od czerwca do września. Wspaniale komponuje się z trawami i innymi bylinami.

Przeczytaj również:  Rośliny do łazienki - co warto wiedzieć?

Rośliny do ogródka szczególnie łatwe w uprawie

Dla tych, którzy mają w swoim ogrodzie ubogą glebę, stanowiska narażone na wysuszenie podczas upałów lub muszą zagospodarować obszerną rabatę, której nie mają czasu bezustannie pielęgnować – mamy kilka świetnych propozycji…

Floksy

Znane z babcinych ogrodów świetnie odnajdują się zarówno w sielskich, romantycznych kompozycjach, jak i na rabatach w nowoczesnym stylu. Obficie kwitną i pachną przyciągając i karmiąc pszczoły. Kwiatki są jadalne także dla ludzi; mają słodkawy, miodowy posmak i idealnie nadają się na dodatek do deseru czy sałatki. Dobrze mu w pełnym słońcu i półcieniu. 

Rozchodniki

Są wielkim pożytkiem dla owadów i spisują się doskonale na rabacie, której się nie podlewa. Jak mało które byliny radzą sobie z suszą i ostrym nasłonecznieniem. Szybko się rozrastają i pięknie korespondują z wieloma innymi bylinami, jak: jeżówki, rudbekie, szałwie, goździki. Pięknie prezentują się jako niższe piętro rabaty na tle wysokich traw ozdobnych.

Rudbekia

Dobrze rośnie na każdym typie gleby i nie wymaga nawożenia. Nie trzeba jej też podlewać nawet w czasie największych upałów, gdyż świetnie radzi sobie z suszą. Wprowadza na rabatę blask i radość dzięki swojemu niezwykle nasyconemu odcieniowi żółci. Kolor ten skutecznie przyciąga także pszczoły, które bardzo dobrze widzą właśnie ten kolor, zatem jest rośliną bardzo pożyteczną.

Unikaty pośród kwiatów wieloletnich do ogrodu…

Każdy ogród jest wyjątkowy… jednak aby uczynić go nadzwyczajnie pięknym, warto sięgnąć po kwiaty do ogródka, których jeszcze nie spotyka się zbyt często. W szkółkach można spotkać byliny, które z nieznanych przyczyn nie cieszą się dużą popularnością… a szkoda! Wieloletnie kwiaty do ogrodu, które wyróżnią Twoje rabaty spośród tłumu oraz oczarują sąsiadów i gości to…

Gilenia trójlistna

Kwitnie wprost widowiskowo! Białe, łukowate płatki prezentują swe wdzięki na wysoko wyniesionych, ciemnoczerwonych pędach o rózgowatym pokroju. Szczodrze kwitnie od czerwca do lipca, jednak uroczo wygląda także jesienią, gdy jej liście przybierają ciepłe odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni.

Przeczytaj również:  Kwiaty do donic na taras - które wybrać?

Rutewka

Choć jej kwiatki są drobniutkie i niepozorne, to zebrane w setkach w kwiatostany na szczytach wiechowatych łodyg dają nieziemski efekt! Przypominają wtedy różową, fioletową lub białą mgiełkę unoszącą się wysoko ponad liście i wiele innych roślin, gdyż rutewka dorasta nawet do 2m wysokości.

Źródła:

https://aninbud.pl
https://wyposazeniawnetrz.pl
https://dom-wnetrze-ty.pl

Dodaj komentarz