Rośliny do akwarium – wady i zalety

Akwarium każdej wielkości jest szczególnie piękne i malownicze, gdy jest uzupełnione roślinami wodnymi. Roślinność wodna nie tylko upiększa akwarium, ale także poprawia jego stan – pochłaniając azot, zapobiegając rozwojowi szkodliwych glonów, nasycając je tlenem. Jednak znacznie ułatwiają pracę akwarysty. Czy warto je zasadzić w swoim podwodnym królestwie?

Jakie rośliny akwariowe wybrać?

Rośliny akwariowe wywodzą się z dzikich gatunków flory przybrzeżnej i bagiennej przystosowanych do akwarium. Większość z nich pochodzi z tropikalnych stawów, gdzie są sztucznie hodowane.

Rośliny akwariowe i algi to nie to samo. Przeznaczone są do stosowania w akwariach słodkowodnych i należą do działów mchów, paproci i roślin kwiatowych. Glony to przede wszystkim szkodniki – szybko się rozmnażają i zanieczyszczają akwarium.

Chcesz zamontować akwarium w ścianie? Znaleźliśmy ciekawy artykuł, który może Ci pomóc: https://magazynremont.pl/akwarium-w-scianie

Rośliny są z grubsza podzielone na te grupy:

  • Roślina okrywowa w zależności od pokrycia terenu. Są to nisko rosnące rośliny pierwszego planu, które tworzą piękne „maty” na ziemi.
  • Rozety do akwarium. Pospolita grupa, wyróżniająca się dużymi „rozetami” liści. Twórz piękne kompozycje w centralnej części akwarium.
  • Rozeta długolistna. Wyróżnia się długimi, wstęgowatymi liśćmi. Posadzone w tle tworzą piękną, gęstą ścianę.
  • Długie łodygi u roślin. Duża grupa kulis akwariowych z długimi wyprostowanymi łodygami, liśćmi o różnych kształtach i kolorach.
  • Mocowane rośliny rosną na dekoracjach akwariowych takich jak skały, kamienie.
  • Pływające rośliny. Nie posiadają korzeni, pływają w słupie wody lub na powierzchni. Służy do projektowania obszarów zacienionych.
  • Rośliny, które są w stanie wznieść się ponad powierzchnię wody, ale nie mają formy powietrznej. Stosowana najczęściej w paludarium.
  • Oddzielnie wyróżnić wątrobowce i mchy, które mogą być przymocowane do skały przez ich korzenie lub pełzać po podłożu. Tworzą one malowniczą poduszkę na dnie akwarium.
Przeczytaj również:  Najlepsze rośliny i kwiaty do biura

Zalety i wady roślin akwariowych

Trudno sobie wyobrazić nowoczesne, gustowne akwarium bez wodnej flory. Różne kształty, rozmiary i odcienie pozwalają na stworzenie dekoracji, która podkreśli piękno ryb.

Rośliny są doskonałą naturalną „pompą”: uczestniczą w metabolizmie, uwalniają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Wchłaniają one również substancje organiczne i nieorganiczne uwalniane przez ryby i rozkładające się rośliny. Rośliny przekształcają te substancje w „paliwo” do własnego wzrostu i rozwoju.

Pochłanianie substancji rozpuszczonych w wodzie oczyszcza akwarium z zanieczyszczeń, których filtr może nie być w stanie usunąć. Dlatego też florę akwariową można nazwać naturalną, energooszczędną pompą, która może normalizować mikroklimat w sztucznym stawie.

Plantacje wodne służą jako naturalne schronienie dla ryb. Ta właściwość jest szczególnie przydatna dla ryb prowadzących skryty tryb życia, młodych i samic, które ukrywają się przed agresywnymi osobnikami. Wiele ryb wykorzystuje gęstwiny roślinne do składania ikry i zakładania gniazd dla swojego przyszłego potomstwa.

Roślinność sygnalizuje, że coś jest nie tak w akwarium. Kolor i stan liści i łodyg może określić obecność toksyn i zanieczyszczeń w wodzie, brak światła, dwutlenku węgla, i tak dalej.

Teraz porozmawiajmy o wadach. Rośliny w akwarium będą zdrowe tylko w określonych warunkach. Warunki te są całkiem realne, ale mogą wymagać wydatków na żywienie, zabiegi i leczenie

Rośliny rosną zbyt szybko. Aby temu zapobiec, należy sadzić je w ich własnym pojemniku, aby ograniczyć im dostęp do składników odżywczych.

W roślinach rozwijają się czasem grzyby i szkodliwe dla ryb bakterie. Regularne zabiegi chemiczne są receptą na zbawienie.

Rośliny wymagają czasu i uwagi. Stworzenie pięknej i zrównoważonej naturalnej dekoracji wymaga wiedzy i umiejętności.

Rośliny do akwarium czyli jak radzić sobie z trudnościami?

Sadzenie roślin akwariowych nie jest konieczne, ale jeśli chcesz stworzyć piękną kompozycję, przestudiuj te wskazówki. Wybierz rośliny i ryby o podobnych warunkach życia – skład i temperatura wody, wymagania świetlne. Informacje i porady można uzyskać na specjalistycznych forach i stronach internetowych. Wybierz rośliny niewymagające konserwacji.

Przeczytaj również:  Rośliny w Dubaju. Jakie gatunki możemy tam spotkać?

Dodaj komentarz