Rośliny do łazienki – co warto wiedzieć?

Ostatnio coraz bardziej popularnym elementem dekoracyjnym są żywe kwiaty do łazienki. Jeśli chcesz nieco ożywić to pomieszczenie i nadać mu koloru, kwiaty do łazienki będą świetnym wyborem. Które z nich będą odpowiednie?

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na rośliny do łazienki

  • Istnieją bowiem gatunki roślin, które preferują mniej, a niektóre więcej światła. Żaden z kwiatów natomiast nie jest w stanie funkcjonować w całkowitej ciemności, bez dostępu do oświetlenia. Jeśli zatem nasza łazienka nie ma okien, warto zaopatrzyć się w sztuczne światło punktowe, najlepiej energooszczędne lampy led.
  • Roślin doniczkowych nie powinno się stawiać blisko środków chemicznych, ponieważ opary z nich mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie i rozwój kwiatów. Nie należy umieszczać ich koło mydeł czy innych detergentów i chemikaliów. Ponadto, często trzeba wietrzyć łazienkę.
  • W wilgotnym środowisku, jakim jest łazienka, rośliny wolniej parują, a co za tym idzie – nie należy ich tak często podlewać.

Które kwiaty nadadzą się do łazienki z oknem?

W takim środowisku najlepiej odnajdą się odmiany roślin tropikalnych. Są to na przykład:

  • Fitonia – roślina niewielkich rozmiarów, osiąga wysokość do 20 centymetrów, i rozrasta się na szerokość maksymalnie 30 centymetrów. Dobrze toleruje miejsca półcieniste lub zacienione. Może być ozdobą zarówno komody, czy też szafki łazienkowej. Wymaga ona dużej wilgotności powietrza, podobnie jak jej podłoże powinno być stale wilgotne. Latem należy ją podlewać 2-3 razy w tygodniu, a w zimie nieco rzadziej.
  • Difenbachia – piękny kwiat z rodziny obrazkowatych. Jest bardzo wytrzymała, łatwa w utrzymaniu i mało wymagająca. Z jednej strony działa dobroczynnie na powietrze, ponieważ oczyszcza je z toksyn, ale z drugiej strony może być niebezpieczna – jej tkanki zawierają silnie trujący sok. Bardzo lubi wilgotne środowisko, można ją postawić w jasnym miejscu, ale także doskonale się odnajdzie w półcieniu. Jedyne o czym warto pamiętać, to żeby jej nie wystawiać na pełne słońce.
  • Róża chińska – efektowna roślina o zawsze zielonych liściach. Wyróżnia się także zdobnymi kwiatami o barwie białej lub częściej czerwonej, różowej lub żółtej. Może ona osiągać wysokość do 1,5 metra lub nawet więcej. Róża chińska wymaga dużo miejsca oraz dobrego oświetlenia. W przeciwieństwie do młodych roślin, kwitnące egzemplarze powinny stać w pełnym słońcu. Należy jednak zadbać o to, by było to światło rozproszone, ponieważ zbyt ostre skupione światło może poparzyć liście. 
Przeczytaj również:  Najlepsze kwiaty i rośliny do sypialni

Które kwiaty nadadzą się do łazienki bez okna?

Niestety nie istnieją rośliny, które potrafią funkcjonować w absolutnych ciemnościach. Jeśli nie mamy w łazience okna, a chcemy przyozdobić ją kwiatami, należy zaopatrzyć się w sztuczne oświetlenie, wspomagające ich rozwój. Które odmiany sprawdzą się najlepiej w ciemnej łazience?

  • Skrzydłokwiat – mało wymagająca roślina, łatwa w pielęgnacji. Bardzo lubi wilgotne oraz zacienione środowiska. Gdy kwitnie, to wypuszcza białe kwiaty przypominające skrzydła. Delikatnie pachną.
  • Kroton – kwiat o pięknych, dużych, barwnych liściach. Jest to już egzemplarz bardziej wymagający, bowiem lubi ciepło, odpowiedni poziom wilgotności oraz umiarkowane światło. Na szczęście, obecne odmiany krotonów stają się coraz bardziej wytrzymałe i dobrze się sprawdzą w łazience.
  • Anturium – roślina charakteryzująca się owalnymi lub sercowatymi liśćmi i czerwonymi bądź różowymi kwiatami, lub z dodatkiem zielonego. Kwitnie niezależnie od pory roku. Lubi wilgotne, niezbyt nasłonecznione środowiska.

To tylko kilka przykładów spośród wielu odmian roślin, które świetnie się sprawdzą jako ozdoba do łazienki. Warto uprzednio zapoznać się z wymaganiami poszczególnych kwiatów oraz dostosować je do możliwości w naszej łazience. Należy zwrócić uwagę na to, które rośliny nadadzą się do pomieszczenia z oknem, a które mogą sobie poradzić bez okna. Tym drugim trzeba jednak zapewnić sztuczne oświetlenie, aby mogły się rozwijać. Kwiaty do łazienki stanowią piękne uzupełnienie aranżacji, dodają koloru i ożywiają wnętrze.

Dodaj komentarz