Rośliny odstraszające ślimaki – jakie wybrać?

W przeszłości najlepsze rośliny odstraszające ślimaki były oparte na ziemi okrzemkowej, drobnym proszku o ostrych krawędziach, które przecinają skórę ślimaków i wysuszają je, gdy się po niej czołgają. Niestety, ziemia okrzemkowa jest bezużyteczna, gdy zamoknie, a niewielu ogrodników ma czas, aby posypywać nią swoje rośliny. Dlatego lepszym rozwiązaniem są inne, bezpieczniejsze i skuteczniejsze rośliny odstraszające.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z gospodarstwo.org

Stachys byzantina

Stachys byzantina, znany także jako trawa ślimakowa, to roślina o ciernistych krawędziach wokół liści. Ich ostre kolce skutecznie przecinają spodnią stronę ślimaków. W przeciwieństwie do wielu roślin odstraszających ślimaki, uszy baranka są nieszkodliwe dla ludzi, ale bolesne dla ślimaków. Inną rośliną, którą warto rozważyć, jest Stachys byzantina, znany również jako ucho jagnięce. Ta kolorowa roślina jest dobrym wyborem, jeśli szukasz nieszkodliwego środka odstraszającego ślimaki. Jej liście mają wyjątkową fakturę, której trudno się oprzeć, ale doskonałym sposobem na odstraszenie ślimaków jest zasadzenie jej w ogrodzie.

Geraniums

Ślimaki nie lubią wielu roślin, więc możesz się zastanawiać, które z nich zastosować. Jeśli chcesz ochronić swój ogród przed ślimakami, poszukaj wytrzymałych roślin, których ślimaki nie zjedzą. Najlepszym wyborem są rośliny o srebrnych liściach, ponieważ rzadko ulegają sile skubania mięczaków. Ich pachnące liście także odstraszają ślimaki. Żywą alternatywą jest złotolistna Santolina 'Lemon Fizz’.

Aloes

Stosowanie aloesu jako środka odstraszającego ślimaki może pomóc w utrzymaniu ślimaków z dala od roślin, ale trzeba wiedzieć, jak zbierać liście sukulentów. Aby zebrać roślinę, należy użyć łyżki do zeskrobania wypustek. Po usunięciu wypustek należy włożyć je do miski i wymieszać z wodą. Następnie należy powtórzyć ten proces, używając nowej łyżki i wody.

Przeczytaj również:  Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie do ogrodu

Yucca

Cierniste, włókniste liście sprawiają, że rośliny jukki są bardzo nieatrakcyjne dla ślimaków. Gorzki smak liści również nie jest atrakcyjny dla ślimaków. Co więcej, niektóre gatunki zawierają związki, które działają odstraszająco na ślimaki. Poniżej wymieniono kilka gatunków jukki, które skutecznie odstraszają ślimaki. Jeśli szukasz naturalnego rozwiązania tego problemu, możesz spróbować uprawiać jukki w swoim ogrodzie.

Uszy jagnięce

Jeśli szukasz dobrej rośliny odstraszającej ślimaki, rozważ uprawę roszponki. Ta pochodząca z południowo-środkowej Azji roślina jest odporna na mróz do strefy 4. Dobrze rośnie w glebie średniej o lekko kwaśnym odczynie i preferuje glebę dobrze zdrenowaną. Można zwiększyć żyzność gleby, stosując materię organiczną, a po południu roślina potrzebuje trochę cienia.

Dodaj komentarz