Rośliny przed wejściem do domu

Ogród roślinny przed domem to świetny sposób na wyróżnienie się w miejskim krajobrazie i zapewnienie rodzinie smacznego i zdrowego jedzenia. Jednak nie wszyscy sąsiedzi są przychylnie nastawieni do entuzjastycznych ogrodników i bardziej niż niezwykłych roślin w ich ogrodach frontowych. Jeśli chcesz zasadzić owoce i warzywa przed domem i nadal być w dobrych stosunkach z sąsiadami, te kilka wskazówek na pewno Ci się przyda.

1. Uprawiaj piękne warzywa

Ciemnofioletowe bakłażany, czerwone papryki, olbrzymie karczochy, kapusta kędzierzawa i tęczowa boćwina są równie piękne jak rośliny przed wejściem do domu, które mają funkcje czysto dekoracyjne. Co więcej, mają one tę przewagę nad kwiatami i krzewami, że są źródłem smacznego i zdrowego pożywienia na Twoim stole.

2. Okiełznaj rozłożyste rośliny, sadząc je w pojemnikach.

Jeśli Twoja działka jest mała, a tolerancja sąsiadów na niecodzienność niska, możesz obawiać się sadzenia roślin, które rosną naprawdę duże. Cukinia, ogórki i pomidory szybko wymykają się spod kontroli. Ponadto, pod koniec sezonu ich liście nie wyglądają już tak atrakcyjnie jak na początku.

Sprawdź też: rośliny w opasce wokół domu

Jeśli zdecydujesz się na uprawę kilku rozłożystych roślin, posadź je w wysokim kwietniku lub w dowolnym pojemniku. Dzięki temu pnącza zyskują pozory formy i są mniej skłonne do opanowania ogrodu. Przy zakupie nasion lub sadzonek należy zapytać sprzedawcę, które gatunki dobrze rosną w pojemnikach.

3. Nie zbieraj z każdej grządki

Jeśli chodzi o pozostawienie na grządkach roślin jadalnych do kwitnienia, pierwsze, co przychodzi na myśl, to karczochy i szczypiorek, z ich pięknymi liliowymi kwiatami. Posadź ich więcej, wtedy nie będziesz musiał zrywać całej uprawy i będziesz mógł podziwiać kwiaty, których nie znalazłbyś w zwykłym sklepie.

Przeczytaj również:  Jakie rośliny kwitną na wiosnę?

4. Przyciągaj ptaki i motyle

Dzięki zapylaczom, tj. małym ptakom, pszczołom i motylom, Twój ogród będzie kwitł obficie. A kto by nie lubił stada motyli? Naprzemienne grządki warzywne z roślinami, które przyciągają zapylacze, a od Twojego ogrodu warzywnego trudno będzie oderwać wzrok. Nie zapomnijcie o miniaturowych wanienkach dla ptaków, aby nie chciały odlecieć.

Posadź melisę, lawendę, jeżówkę, szałwię i werbenę w kępach po trzy lub więcej i upewnij się, że zapylacze nie odlecą z Twojego ogrodu.

5. Zamień liście ozdobne na jadalne

Kiedy przekształcasz zwykły ogród warzywny w ogród kuchenny, najłatwiej jest zacząć od zastąpienia ozdobnych roślin liściastych różnymi rodzajami sałat, kapusty, boćwiny, a nawet rabarbarem. Dadzą Ci taką samą bujną zieleń jak ich ozdobne odpowiedniki, a także stanowią podstawę zdrowej diety. Przykładowo diety ketogenicznej. Sprawdź efekty miesiąc po miesiącu tutaj: https://ketomierz.pl/dieta-ketogeniczna-efekty

Ważne: Jeśli ogród frontowy nie jest ogrodzony wysokim płotem, jest bardzo prawdopodobne, że rośliny na skraju działki staną się ulubieńcami psów i szybko zmienią się z jadalnych w niejadalne. Aby uchronić się przed przykrymi niespodziankami, należy sadzić warzywa i zioła bliżej domu lub w wysokich pojemnikach. Koty również mogą stanowić problem, ale są one bardziej skłonne wybrać goły skrawek ziemi na swoją kuwetę. Dlatego należy pozostawić minimalne odstępy między roślinami lub obsiać je trawą.

6. Dodaj do kompozycji karłowe drzewko owocowe

Nie trzeba mieć całego ogrodu, aby od czasu do czasu zjeść owoce prosto z gałęzi. Drzewka karłowe można sadzić w gruncie, w dużej donicy lub sadzić na kratkach przy ogrodzeniu (jeśli mamy mało miejsca). Przy zakupie sadzonek pamiętaj, aby zasięgnąć porady. Wykwalifikowany personel powie Ci, które gatunki najlepiej rosną w Twoim klimacie.

7. Zasadź krzewy jagodowe

Po co komu zwykłe krzewy, skoro można posadzić piękne porzeczki lub borówki, które nie tylko zapewnią żywopłot, ale także świeże jagody na koktajle mleczne i muffiny?

Przeczytaj również:  Jakie rośliny wybrać do ogrodu przydomowego

Jak każda roślina, krzewy jagodowe wymagają pielęgnacji, dlatego należy sadzić je w miejscach łatwo dostępnych. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie wzdłuż granic działek, tak aby jagodami można było łatwo podzielić się z sąsiadami.

8. Spraw, by ogród był zajęciem na cały sezon

Jedna duża różnica między ogrodem frontowym a przydomowym polega na tym, że sąsiedzi zauważą, że pod koniec lata (kiedy wszystkie grządki są już zebrane) ogród frontowy jest pusty. Aby utrzymać dobry wygląd ogrodu przedniego, ważne jest, aby uwzględnić byliny i rośliny zimozielone, a także elementy krajobrazu, takie jak mini rzeźby, dekoracyjne szalunki, ścieżki i ładne ogrodzenie.

Źródła:

https://modnapracownia.com.pl
https://modnaiza.com.pl
https://modny24.pl

Dodaj komentarz