Rośliny do terrarium lubiące wysoką temperaturę

Rośliny do terrarium muszą być wybrane w taki sposób, aby pomogły stworzyć w nim idealne warunki. Muszą to być gatunki, którym nie straszna jest wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza. Żywe rośliny zapewnią odpowiedni mikroklimat pozytywnie wpływający na zamieszkujące je zwierzęta.

Rośliny do terrarium- czym kierować się podczas ich wyboru?

Hodowcy bardzo często do swojego terrarium wybierają sztuczne rośliny. Nie znają się bowiem na ogrodnictwie i nie wiedzą, które gatunki najlepiej by się do tego sprawdziły. Sztuczne rośliny mogą jednak być szkodliwe dla zwierząt w terrarium. Są one produkowane z tworzyw sztucznych, które mogą być toksyczne, a pod wpływem wysokiej temperatury emitować niebezpieczne związki. Zdecydowanie lepszym wyborem są naturalne rośliny. Dzięki procesowi transpiracji są one w stanie utrzymać wewnątrz terrarium odpowiedni poziom wilgotności oraz przyczyniają się do stworzenia przyjaznego mikroklimatu. Są one bardziej elastyczne niż sztuczne rośliny, a tym samym bardziej przyjazne dla mieszkańców terrarium. Dzięki nim mają one zdecydowanie lepsze samopoczucie ze względu na to, że pozwalają idealnie imitować środowisko naturalne. Rośliny do terrarium są łatwe w pielęgnacji, gdyż wymagają jedynie podlewania. Duża ilość słońca oraz wysoka wilgotność powietrza sprawiają, że mają one idealne warunki do rozwoju, które w inny sposób byłoby ciężko im zapewnić.

Jakie rośliny do terrarium wybrać?

Wybierając rośliny do terrarium trzeba postawić przede wszystkim na gatunki tropikalne, pustynne oraz stepowe. Do terrarium warto jest więc włożyć sanseverię, czyli zieloną roślinę o mięsistych, mieczykowatych liściach wyrastających z ziemi, których obrzeża są zaznaczone wąskimi żółtymi pasami. W terrarium nie powinna ona przekroczyć 70 cm wysokości. Idealnie sprawdzi się do hodowli gekonów lamparcich, gruboogonowych i innych stepowych jaszczurek. Zwierzęta te mogą wspinać się po jej liściach, co daje im poczucie bezpieczeństwa. Warto zdecydować się również na trzykrotkę. Jest odporna na choroby i doskonale czuje się w wysokich temperaturach. Można bez problemu trzymać ją częściowo zanurzoną w wodzie. W terrarium świetnie sprawdzą się również paprotki z rodziny Polypodaceae. Są to gatunki posiadające długie, szablowate liście o kształcie falistym, prostym lub pierzastym. Idealna temperatura to 25-26 stopni Celsjusza. Można więc umieścić je głównie w terrariach wilgotnych w zacienionym miejscu.

Przeczytaj również:  Jakie rośliny kwitną na wiosnę?

W terrarium doskonale prezentować się będzie także roślina o nazwie litophs, niekiedy nazywana również żywym kamieniem. Upodabniają się one swoim wyglądem do kamieni i doskonale je imitują. Najczęściej rosną one w niewielkich grupkach lub pojedynczo. Są grube i mięsiste gdyż magazynują w swoich liściach wodę, co skutecznie umożliwia im przetrwanie suszy. Spomiędzy liści wyrastają stosunkowo duże, żółte lub białe promieniste kwiaty. Inną rośliną, którą zdecydowanie warto jest się zainteresować jest zamioculcas. Posiada grube, nieco porowate bulwy, z których z kolei wyrastają mocne łodygi. Osadzone są na nich niewielkie liście, które rosną parami. Można bez problemu umieścić go w terrarium stepowym lub pustynnym w zacienionym miejscu. Jej wysokie i mocne łodygi to idealne miejsce na schronienie dla niewielkich węży oraz jaszczurek.

Do typowo tropikalnego terrarium świetną propozycją jest bluszcz. To zielna roślina długowieczna, która pnie się tworząc fantazyjne kompozycje. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zawiera ona trujące związki, dlatego można umieścić ją w terrarium ze zwierzętami, które na pewno jej nie zjedzą. Bluszcz jest bardzo łatwy w pielęgnacji, a można rozmnożyć go poprzez włożenie gałązki do wody i poczekanie aż się ukorzeni. Należy pamiętać o tym, aby regularnie i dość obficie go podlewać oraz zraszać. Dzięki temu będzie doskonale się rozwijał i oplatał kolejne elementy wewnątrz terrarium.

Źródła:

https://ciuchoza.pl
https://ciuchland24.pl
https://urodamemo.pl

Dodaj komentarz