Jakie występują rośliny okrytonasienne?

Rośliny okrytozalążkowe to rośliny kwitnące. Istnieje wiele różnic między tymi roślinami. Niektóre z nich mają ciernie, kolce i kłujki, inne zaś mają czułki do wspinania się. Inne są pasożytnicze lub mięsożerne. Wszystkie te różnice mają istotny wpływ na ich ewolucję i ochronę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o roślinach okrytozalążkowych. Poniżej wymieniono kilka różnic między nimi:

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z rosliny.net.pl

Okrytozalążkowe to gromada roślin kwitnących.

Wszystkie rośliny kwitnące na Ziemi należą do okrytozalążkowych. Są to różne gatunki roślin, od maleńkich roślin pływających po ogromne drzewa. Ich wiązki naczyniowe mają kształt pierścienia i zawierają siateczkowate żyłki. Rośliny kwitnące to najliczniejsza grupa roślin zielonych, stanowiąca ponad 80% wszystkich roślin lądowych. Poza roślinami kwitnącymi do okrytozalążkowych zalicza się także trawy, orzechy i storczyki.

Mają kwiat

Okrytozalążkowe to rodziny roślin sklasyfikowane na podstawie obecności kwiatu. Rośliny kwitnące są bardzo dobrze zorganizowane, mają złożone organy i tkanki. Ich narządy rozrodcze są chronione przed szkodliwymi wpływami przez kwiaty, które są ułożone w strukturę przypominającą kwiat. Rośliny okrytozalążkowe można podzielić na dwie główne klasy na podstawie liczby liścieni, z których zbudowane są ich zarodki.

Mają one owoce

Rośliny kwitnące są niezbędne dla życia człowieka. Bawełna, len i inne tkaniny pochodzą z roślin okrytozalążkowych, a kwiaty są używane do produkcji perfum, barwników i kosmetyków. Rośliny okrytozalążkowe dostarczają również paliwa i drewna, które wykorzystuje się w przemyśle wytwórczym i naukowym. Wiele osób zażywa aspirynę, która pierwotnie pochodziła z kory wierzby. Bogate w składniki odżywcze owoce są cennym źródłem pożywienia i bardzo pożądanym produktem ubocznym.

Przeczytaj również:  Rośliny pnące w domu

Są pasożytami

Uważa się, że 1% wszystkich roślin okrytozalążkowych to rośliny pasożytnicze, czyli przyczepione do innych roślin naczyniowych. Te pasożytnicze rośliny wykształciły intymne relacje ze swoimi gospodarzami i wykazują ewolucyjne przystosowania. W związku z tym stały się one przedmiotem badań multidyscyplinarnych. Rośliny okrytozalążkowe są również ważnymi chwastami na niektórych obszarach. Mają one jednak nie tylko znaczenie agronomiczne, ale stanowią również ważne modele do badania procesów fizjologicznych i adaptacji.

Są mięsożerne

Rośliny mięsożerne są lepiej przystosowane do środowisk o niskiej zawartości azotanów i fosforanów. Zwiększona podaż azotu zwiększa wydajność fotosyntezy, która zależy od bogatego w azot enzymu RuBisCO, najobficiej występującego białka na Ziemi. Muchołówka wenusjańska jest ruchomą pułapką migawkową pracującą w pełnym wymiarze godzin, podczas gdy muchołówka trojeściowa (Triphyophyllum peltatum) jest ruchomą pułapką muchową pracującą w niepełnym wymiarze godzin. W obu przypadkach energia zużyta do schwytania ofiary jest odpowiednią miarą drapieżności.

Mają sieć żyłek i aparatów szparkowych

Żyłki liściowe są ważnym składnikiem tkanki roślinnej. Żyły roślin okrytozalążkowych pełnią wiele funkcji. Procesy te obejmują transport wody, wchłanianie substancji odżywczych i cukrów oraz wspomaganie biomechaniczne. Hierarchia żył jest różna u roślin okrytozalążkowych i jednoliściennych. U okrytozalążkowych systemy żył głównych i mniejszych tworzą złożony, zintegrowany system transportowy.

Dodaj komentarz