Rośliny na skarpę – jakie wybrać?

Osoby planujące zagospodarowanie skarpy muszą zdecydować, jakie rodzaje roślin najlepiej nadają się do jej obsadzenia. W tym artykule omówimy byliny, krzewy i drzewa iglaste. Omówimy także rośliny okrywowe i inne rośliny, które dobrze rozwijają się w wilgotnym klimacie. Warto także rozważyć zastosowanie mieszanki tych roślin.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale ogrodypetrusa.pl

Iglaki

Być może zastanawiasz się, które rośliny iglaste dobrze sprawdzą się na Twoim zboczu. W końcu większość z nich będzie dobrze rosła w glebie piaszczysto-gliniastej, z dobrym drenażem i w pełnym słońcu. Jednak nie każdy projekt ma takie idealne warunki. Aby projekt był łatwiejszy do zrealizowania, należy wziąć pod uwagę pokrój wzrostu drzew iglastych. Przeczytaj kilka wskazówek, aby wybrać najlepsze drzewo iglaste dla swojego zbocza.

Krzewy

Strome zbocze może stanowić pewne wyzwanie dla projektantów ogrodów. Na przykład miejskie trawniki są często wzniesione, a strome zbocze prowadzi w dół, do ulicy poniżej. Z kolei podwórka mogą być pagórkowatą mieszanką różnych typów roślin. Niezależnie od sytuacji, wybór odpowiednich krzewów może rozwiązać wiele z tych problemów. Poniżej przedstawiono pięć krzewów, które doskonale nadają się do obsadzania terenów pochyłych.

Rośliny okrywowe

Urządzając krajobraz na zboczach, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Wybór odpowiednich roślin okrywowych ma kluczowe znaczenie, ponieważ tereny nachylone są podatne na erozję, jeśli nie są odpowiednio pokryte. Po pierwsze, ważne jest sprawdzenie PH gleby, ponieważ na tej podstawie można określić, jakie rośliny dobrze na niej rosną. Innym ważnym czynnikiem jest zdolność gleby do odprowadzania wody. Rośliny okrywowe, które zatrzymują wodę w glebie, zapobiegają erozji i pozostają zdrowe przez cały rok. Na szczęście większość roślin okrywowych nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu można poświęcić więcej czasu na inne aspekty ogrodu.

Przeczytaj również:  Rośliny odstraszające ślimaki - jakie wybrać?

Byliny

Najlepsze byliny na zbocza to takie, które są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają wspinania się. Takie rośliny doskonale nadają się do ogrodów położonych na zboczu, ale wymagają też więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż krzewy. Powinny być sadzone raczej w sztolniach niż pojedynczo, aby uniknąć przerw w kwitnieniu. Sadzenie ich w rzędach zapewni także ciągłość krajobrazu. Byliny powinny być sadzone u podstawy zbocza, ponieważ w ten sposób można ograniczyć do minimum konieczność wspinania się po zboczu.

Turzyce

Wybierając turzyce do obsadzenia skarpy, należy pamiętać o kilku kwestiach. Oznacza to, że należy je kosić przynajmniej raz w sezonie i nie przekraczać wysokości sześciu cali. Wysokie turzyce należy wybierać późną wiosną lub jesienią, aby rozsiać dojrzałe nasiona na zboczu. Wiosną należy kosić kępy, aby zmniejszyć ich wysokość, a jesienią przerzedzić stare liście. Po każdym koszeniu należy dokładnie podlać teren. Należy unikać przerzedzania turzyc po ich nawożeniu, gdyż spowoduje to pojawienie się chwastów.

Byliny drzewiaste

Jeśli na zboczu posesji chcemy posadzić byliny drzewiaste, powinniśmy wybrać dianthus 'Firewitch’. Jego powykręcane łodygi i kwiaty stworzą na zboczu niezwykły punkt centralny. Rośliny te są wytrzymałe, a nawet odporne na suszę. Ich kwiaty są jasnoróżowe i przypominają małe kwiaty wisterii. Dianthus 'Firewitch’ ma gęsty system korzeniowy i dobrze znosi letnie upały.

Rośliny rodzime

Aby maksymalnie podkreślić piękno skarpy, należy wybrać długowieczne, gęsto ulistnione rośliny rodzime, które mogą mieć od trzech do pięciu stóp wysokości. Doskonałym towarzystwem dla traw są rodzime turzyce, takie jak turzyca krótka, trawa rozłogowa lub turzyca palmowa. Małe trawy z gatunku Blueestem doskonale nadają się do nadania jesiennego koloru i struktury. Paprocie choinkowe i karłowate irysy zapewniają kolor przez cały rok.

Dodaj komentarz