Czy będąc na zwolnieniu lekarskim można wykonywać prace w ogrodzie?

Zwolnienie lekarskie to prawo pracownika do regeneracji zdrowia. Osoba niezdolna do pracy ma jednak pewne obowiązki i nie powinna wykonywać wszystkich czynności. Sprawdź, czy z pozoru błahe rzeczy mogą doprowadzić do naruszenia.

Możesz zapomnieć o papierowym zwolnieniu lekarskim, które trzeba było dostarczać pracodawcy. Obecna forma L4 online jest udogodnieniem dla pracownika, ale także lekarzy. Zawarte są na nim specjalne informacje, dzięki którym twój szef jest w stanie wypłacić ci określoną pensję. Podczas zwolnienia lekarskiego musisz przestrzegać odpowiednich zasad. Wykonywanie prac w ogrodzie czy remonty to tematy bardzo kontrowersyjne. Czy są możliwe na L4? Poniżej odpowiemy na nurtujące cię pytania.

Zwolnienie lekarskie – kiedy się je wystawia?

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie, które określa, że pracownik pozostaje czasowo niezdolny do pracy. Może je wystawić lekarz dowolnej specjalizacji. W czasie trwania zwolnienia osoba chora powinna zrobić wszystko, aby jak najszybciej wrócić do pracy. Niedozwolonych jest wiele czynności, które w konsekwencji mogłyby opóźnić ten proces. L4 wystawia się na wiele chorób i nie tylko. Oznaczane są odpowiednimi kodami tj.:

  • A – choroba, która pojawiła się po przerwie mniejszej niż 60 dni i jest taka sama jak przed nią;
  • B – choroby w okresie ciąży;
  • C – stan związany z nadużyciem alkoholu:
  • D – gruźlica
  • E – choroby zakaźne i inne, gdzie okres pojawienia się objawów trwa powyżej 14 dni.

Zalecenia lekarskie a praca w ogrodzie

Każde zwolnienie lekarskie przewiduje określone zalecenia od osoby, która je wystawiła. W praktyce stosuje się oznaczenia 1 i 2. Kod pierwszy nakazuje bezwzględny nakaz leżenia i odpoczywania w domowym zaciszu. W ciężkich sytuacjach istnieje możliwość zmiany miejsca zamieszkania, jeśli chory potrzebuje pomocy – taką informację należy zgłosić odpowiedniej jednostce. Zalecenia określane numerem 2 dopuszczają wychodzenie z domu. Daleko im jednak od całkowicie normalnego funkcjonowania. Pracownik może wyjść do lekarza po leki lub w celu przedłużenia zwolnienia – coraz popularniejsze stały się konsultacje i e-zwolnienia online. Szybkie odwiedzenie sklepu spożywczego także nie jest zakazane.

Przeczytaj również:  Jaki krem pod oczy wybrać? Bądź bardziej eko i kupuj świadomie

Praca w ogrodzie i inne czynności wokół domu

Na L4 nie można podejmować się żadnych prac, czy to związanych z zarobkiem, czy też nie. Praca w ogrodzie jest zatem czynnością zakazaną. Przede wszystkim mogłaby mieć wpływ na stan twojego zdrowia, a w konsekwencji opóźnienie planowanego powrotu do pracy. Zgodnie z przepisami wpisuje się to w naruszenie zwolnienia lekarskiego. Oto lista rzeczy, których również nie wolno robić na L4:

  • spotkania towarzyskie;
  • wyjście na imprezy;
  • grille;
  • wyjazdy wakacyjne;
  • chodzenie po galeriach handlowych;
  • remonty.

Naruszenie zwolnienia lekarskiego – trudne spory 

Nie wszystkie sytuacje są zapisane w prawie i oczywiste od razu. Każda jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Dopuszcza się na zwolnieniu lekarskim np. wyjazdy, jeśli chory udowodni, że mają korzystny wpływ na jego zdrowie. Nic nie należy robić jednak w tajemnicy przez pracodawcą i ZUS-em. Definicja naruszenia jest prosta, jednak nie mówi wprost o danych czynnościach. Uważa się, że jest to celowe opóźnienie powrotu do zdrowia, a tym samym do obowiązków pracowniczych. Internet stał się przychylny dla m.in. dla osób będących na L4. Korzystaj z porad lekarzy online.

Praca w ogrodzie na L4 a nieprzyjemne konsekwencje

Naruszenie L4 z reguły niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Zostanie ci odebrane prawo do pobierania zasiłku za okres zwolnienia chorobowego. W najgorszym przypadku możesz także stracić pracę. Pracodawca musi jednak wykazać ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, których się dopuściłeś. To nie zawsze jest takie proste. 

Będąc na zwolnieniu lekarskim, wykorzystaj czas na regenerację, aby szybko wrócić do zdrowia. Obowiązki nie uciekną, a ty, jeśli masz taką możliwość, możesz oddelegować je na kogoś innego. Nie ryzykuj utratą pracy i dobrego imienia.

Dodaj komentarz