Hodowla leczniczej marihuany w Polsce – czy jest dozwolona?

W ostatnich latach konopie są w centrum uwagi naukowców. Sprawdza się ich właściwości zdrowotne i weryfikuje rolę, jaką mogą odgrywać w lecznictwie. A jak to jest z uprawą konopi? Czy hodowla marihuany leczniczej jest w Polsce legalna? Sprawdź!

Leki wyprodukowane z marihuany leczniczej są dostępne na receptę. Wykorzystuje się je w leczeniu wielu poważnych chorób takich jak depresja, Parkinson, anoreksja, a także jako wsparcie terapii farmakologicznej w chorobach nowotworowych. Udowodniono, że fitokannabinoidy – THC i CBD – działają na receptory znajdujące się w organizmie ludzkim. W związku z tym naturalna wydaje się być potrzeba powstawania upraw tego zioła. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Czy uprawa konopi indyjskich do celów medycznych jest w Polsce legalna?

Na tak postawione pytanie można udzielić tylko jednej odpowiedzi. Uprawa konopi wykorzystywanych do celów medycznych w Polsce nie jest legalna. Mimo tego, że środki konopne są dostępne w aptekach po okazaniu recepty na medyczną marihuanę wystawionej na nazwisko chorego, jej hodowla jest zakazana w prawie polskim. Jest to niekorzystne zarówno dla pacjentów, jak i dla rolników. Sprowadzanie surowca na leki z innych krajów wiąże się z dużymi kosztami. Natomiast brak możliwości komercyjnej uprawy marihuany medycznej ogranicza szansę osiągnięcia przez rolników korzyści finansowych. Jeśli chodzi o legalność stosowania leków z konopi, ich dopuszczenie zostało zatwierdzone prawnie dopiero w 2017 roku.

Uprawa marihuany na inne cele niż lecznicze

Uprawa marihuany do celów medycznych jest zabroniona – informuje o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawodawca wziął pod uwagę możliwość wykorzystania właściwości konopi w celach rozrywkowych. Ma na to wpływ obecność psychoaktywnej substancji w konopiach indyjskich. Związek THC wykazuje silne działanie psychostymulujące i może być wykorzystany do odurzania się. Pogłębionymi informacjami na temat właściwości marihuany dysponuje centrum MK.

Przeczytaj również:  Jak wybrać rośliny do salonu?

W konopiach indyjskich zawartość THC może dochodzić nawet do 30%

Jednak inny gatunek konopi – konopie włókniste – może być uprawiany po otrzymaniu stosownego pozwolenia. W tym surowcu zawartość THC nie może przekroczyć poziomu 0,2%. Dopuszczalne jest prowadzenie takiej hodowli przez przedsiębiorcę lub osobę fizyczną, co oznacza, że nie ma wymogu bycia rolnikiem ani posiadania przedsiębiorstwa, aby móc uprawiać marihuanę. Jednak kluczowe jest jej zastosowanie. Legalne konopie to takie, z których pozyskuje się olej i włókna.

Czy uprawa marihuany leczniczej będzie w Polsce zalegalizowana?

Z uwagi na rosnące zainteresowanie tym tematem, obecnie (w roku 2022) w Sejmie prowadzone są prace idące w kierunku zalegalizowania uprawy marihuany na cele lecznicze. Procesem legislacyjnym zajmuje się Komisja Zdrowia i Rolnictwa. Takie uprawy mogłyby być prowadzone na cele farmaceutyczne i do pozyskiwania nasion. Posłowie zajmujący się tą ustawą dążą do tego, aby uprawa konopi innych, niż włókniste, była w Polsce legalna. Zajmować miałby się tym Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. W ten sposób uprawa marihuany na surowiec farmaceutyczny byłaby całkowicie legalna w Polsce.

Co zmieniłaby ustawa pozwalająca na uprawę marihuany w celach farmaceutycznych?

Projekt zakłada, że uprawa i zbiór konopi innych, niż włókniste będzie prowadzona po uzyskaniu zezwolenia Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Pieczę i nadzór nad uprawami konopi ma sprawować Minister Rolnictwa. Ustawa ta umożliwiłaby uzyskanie dostępu do surowca na środki farmaceutyczne, który pochodzi z kontrolowanych upraw na terenie Polski. Ma to obniżyć koszty zakupu i transportu marihuany (która w obecnym stanie prawnym jest importowana z krajów, w których legalna jest jej uprawa), przez co prawdopodobnie wykaże wpływ na ceny gotowych produktów leczniczych. Obecnie kształtują się one w taki sposób, że za 1 g należy zapłacić 50–65 zł.

Uprawa konopi na cele farmaceutyczne w Polsce w obecnym brzmieniu przepisów prawa jest całkowicie nielegalna. Być może w przyszłości ulegnie to zmianie, co wpłynie na dostępność leków, ich cenę, a także zwiększy dochody rolników i wpływy do budżetu.

Przeczytaj również:  Kwiaty do kościoła, co warto o tym wiedzieć?

Dodaj komentarz