Rośliny pnące w domu

Rośliny pnące to grupa roślin, które możemy hodować na spokojnie w swoich mieszkaniach. Za ich pomocą możemy tworzyć piękne wiszące kompozycje nie tylko w kwietnikach czy doniczkach, ale także na ścianach czy regałach w danym pokoju.

Kto sięga po rośliny pnące – Bardzo często sięgają po nie osoby, które mają małe mieszkania i nie mają miejsca na normalne doniczkowe rośliny, więc wybierają rośliny, które można puścić sobie po ścianach. Często jest tak, że rośliny te zastępują firanki czy obrazy na ścianach. Fajnie też służą jako dekoracja luster czy balkonów. Poniżej przedstawię kilka roślin pnących, które idealnie nadają się do domu.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z usarya-polska.pl

Rośliny pnące nadające się do domu

Epipremnum złociste

Roślina ta idealnie sprawdza się w mieszkaniach, ponieważ maksymalnie rośnie do 2-3 metrów długości. Najbardziej ozdobną rzeczą w niej są liście przypominające kształtem serce. Najczęściej kolor liści jest zielony lub złocistozielony. Możemy czasem spotkać także liście biało-zielone, jak i żółto-zielone. Naturalnie roślina ta rośnie i pnie się na pniach różnego rodzaju wysokich drzew, a robi to za pomocą specjalnych korzeni czepnych. Niestety w mieszkaniu nie wygląda to tak kolorowo i musimy specjalnie podwiązywać roślinę bądź tworzyć dla niej specjalne podpory. Innym rozwiązaniem jest owinięcie ich wokół kwietników czy specjalnych półek. Możemy wtedy zauważyć, że ich pędy spadają pięknie w dół. Należy pamiętać o tym, że roślina ta nie kwitnie w mieszkaniu, tylko i wyłącznie w naturalnych warunkach. Możemy wtedy zobaczyć drobniutkie kolby kwiatowe.

Hoja różowa

Naturalnie możemy spotkać ją w krajach azjatyckich takich jak Chiny czy Japonia. Podczas naturalnego rozrostu możemy spotkać okazy, które mają nawet kilkanaście metrów długości. W Wielu krajach rejonu śródziemnomorskiego uprawia się ją jako ozdobne pnącza używane w ogrodach, Najczęściej na specjalnych kratkach czy starych ceglanych murach. Zaletą tego rodzaju roślinności jest to, że jest ona, bardzo wytrzymała i przeżywa nawet największe spadki temperatur nawet do tylko paru stopni na plusie. Mają też swoją wadę, a mianowicie przymrozki są dla nich śmiertelne. W Polsce uprawia się je wyłącznie w doniczkach i w pomieszczeniach, ale i w takich warunkach się prezentują pięknie, ponieważ osiągają do 6 metrów długości. W pomieszczeniach możemy zauważyć jeszcze jedną ciekawą rzecz, a mianowicie to, że hoje mogą się rozrastać po meblach firankach czy nawet innych roślinach. Dlatego są idealną ozdobą każdego mieszkania, w którym jest mało miejsca.

Przeczytaj również:  Hodowla leczniczej marihuany w Polsce – czy jest dozwolona?

Trzykrotka pasiasta 

Roślina ta pochodzi z Ameryki Środkowej i w naturalnym środowisku jej pnącza rozrastają się po ziemi, zwisają ze skał, bądź oplatają obalone leżące drzewa. Można je spotkać bardzo często na skarpach. Najczęstsze jej występowanie jest w okolicach ciepłego morza. W naszym kraju jest to jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Uprawia się ją, tak by pnącza spadały, w dół. Bardzo często wykorzystuje się do tego specjalne kratki, bądź podwyższane kwietniki.

Bugenwilla 

Kolejna roślina pochodząca z Ameryki Środkowej. Uprawiana jest na całym świecie, jedna wszystko zależy od klimatu. Ponieważ w krajach gdzie jest bardzo ciepło, hodujemy ją w ogrodzie i tam sobie spokojnie rośnie i rozkłada swoje pnącza. Natomiast z chłodniejszym klimatem np. tak jak Polska, hoduje się ją w domach w doniczkach i tam rozpościera swoje piękne mocne i grube pnącza. Idealnie sprawdza się jako piękna ozdoba ścian czy firanek. Niestety w naszych warunkach nie zobaczymy kwitnienia tej pięknej rośliny.

Bluszcz pospolity

Jedyna roślina z tego zestawienia, którą możemy naturalnie zobaczyć w naszym kraju, nie tylko w mieszkaniach, ale także i ogrodach. W mieszkaniach uprawiane są odmiany bardziej delikatne i mniej odporne na mróz. Bluszcz bardzo ładnie rozrasta się po powierzchni, dzięki czemu w bardzo szybkim tempie możemy mieć w nim ścianę, okno czy meble. Jedyną wadą, jaką posiada ta roślina to podlewanie, przy zbyt dużej ilości wody liście potrafią uschnąć, opaść lub zrobić się żółte, bądź brązowe.

Dodaj komentarz