Ogrody botaniczne w Polsce- które warto odwiedzić?

Zwykle bardzo często wybieramy się na weekendowe rozrywki do ZOO lub innego parku. Okazuje się jednak że ogrody botaniczne w Polsce rozwijają się w siłę i zapraszają podróżnych na to, by zapoznali się oni z magiczną roślinnością. Wobec tego, które z nich warto odwiedzić?

1. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Jako pierwszy na naszej liście ogrodów botanicznych w Polsce znalazł się Ogród Botaniczny Mari Curie-Skłodowskiej, który mieści się w przepięknym Lublinie. Został on założony w 1965 roku i od tego momentu stale przyciąga podróżnych. Leży on  w malowniczej dolinie rzeki Czechówki. Znaleźć można tam ponad 1600 różnorodnych gatunków drzew i krzewów, a dodatkowo ponad 4600 roślin zielnych i szklarniowych oraz piękny staw. Bez wątpienia jest to jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce, który warto odwiedzić, jeśli szukacie idealnego miejsca na weekendowy wyjazd.

2. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Jak wskazuje portal turystyczny https://travelers.pl/, kolejnym ogrodem botanicznym w Polsce jest Ogród Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Co ciekawe rozciąga się on na powierzchni dawnego ogrodu Czartoryskich i posiada jedną z najpiękniejszych i najbogatszych ekspozycji kwiatów. Rośnie tam około 5 tysięcy odmian roślin, które pochodzą dosłownie z każdego zakątka świata. To właśnie tutaj  podróżni mogą na własne oczy podziwiać jedno z najsłynniejszych drzew czyli majestatyczny Dąb Jagielloński. Drzewo to liczy sobie ponad 250 lat i bez wątpienia jest to swoista wizytówka i jednocześnie największa atrakcja tego ogrodu botanicznego.

3. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu

Nie można pominąć tego, że Dolny Śląsk również zachęca nas całą masą atrakcji, a jednym z nich jest Ogród Botaniczny, który należy do Uniwersytetu we Wrocławiu. Jest to jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Polsce i z pewnością jest to miejsce na skuteczną ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku. Zielone aleje tego ogrodu przepełnione są niepowtarzalnymi okazami rośli. Rośnie tam aż ponad 11 tysięcy gatunków z całego świata. Ogród ten już w 1994 roku został uznany za swoisty pomnik przyrody. Z pewnością podróżni nie pożałują odwiedzenia tego ogrodu, gdyż mogą nacieszyć oczy malowniczymi i niepowtarzalnymi widokami, a także cała gamą kolorów, jakie oferują im rośliny.

Przeczytaj również:  Jak często kosić trawę w ogrodzie?

4. Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Województwo wielkopolskie, a w szczególności największe miasto Poznań, również ma się czym pochwalić. Znajduje się tam bowiem Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Okazuje się, że ogród ten zajmuje solidną powierzchnię 22 hektarów i znaleźć tam można przeróżne gatunki roślin, które pochodzą dosłownie z całego świata. Ogród ten jest prawdziwą dumą mieszkańców Poznania. Przyciąga on nie tylko turystów, ale także i miejscowych swoją estetyczną i bogatą florą. Rosną tam nawet niezwykle rzadkie gatunki roślin tropikalnych, a także wiele ozdobnych bylin. Co więcej, jest to również jedno z niewielu miejsc w Polsce, w którym można podziwiać roślinność górską.

5. Ogród Botaniczny w Łodzi

Ostatni na naszej liście znalazł się Ogród Botaniczny w Łodzi. Bez wątpienia jest to największe tego typu miejsce w całej Polsce. Dlaczego? Otóż ten niebanalny ogród zajmuje powierzchnię około 67 hektarów! Co więcej został on podzielony na 9 stref tematyczny. Zwiedzający mogą podziwiać ogród w stylu japońskim, alpinarium, arboretum, dział poświęcony florze polskiej, rośliny lecznicze i przemysłowe, zieleń parkową, systematykę roślin zielnych, dział biologii roślin oraz kolekcję roślin ozdobnych. Miejsce to z pewnością zachwyca, a najlepszym dowodem na to, może być fakt, że łodzianie swoje wolne weekendy najchętniej spędzają właśnie tam. Można się cieszyć niesamowitym mikroklimatem, który panuje w tym ogrodzie botanicznym, a także znaleźć tam chwilę wytchnienia od wiecznie zatłoczonej i głośnej Łodzi. Podróżni z pewnością takiej wycieczki na długo nie zapomną.

Dodaj komentarz