Kwiaty do donic na taras mogą go zdobić już od wczesnej wiosny do późnej jesieni lub nawet podczas ciepłej zimy. Warto więc w pełni wykorzystać ich potencjał. W tym artykule podpowiadamy, jak obsadzić i pielęgnować donice, aby były ozdobą całym rokiem…
Donice wiosenne
Wiosenne donice to najczęściej pierwsze kolory i zapachy, który pojawiają się w wiosennym ogrodzie. Kwiaty w wiosennych donicach powinny być zatem bujne, oszałamiać kolorem, wielością i formą. Warto więc już jesienią pomyśleć o wiosennych donicach na taras, balkon czy do postawienia przy wejściu do domu. Ich widok i uprawa bez wątpienia przyniosą radość każdemu domownikowi i ich gościom. Dowiedz się również, czym jest kwiat życia!
Gatunki wiosennych kwiatów do donic
Kwiaty, które używa się do jesiennej obsady donic na wiosnę to rośliny cebulowe. Istnieje wiele pięknych odmian i gatunków, jednak dla najlepszego efektu nie najważniejszy jest gatunek rośliny… najważniejsza jest ich ilość! Donica musi zwalać z nóg i rozpromieniać ogród, który wczesną wiosną leniwie wybudza się z zimowego snu. Polecane przez nas wiosenne kwiaty do donic na taras to:
- tulipany
- narcyzy
- hiacynty
- krokusy
- szafirki
- irysy żyłkowane
- puszkinie
- bratki
- laki pachnące
- fiołki
Cebulowa lasagne – czyli najpiękniejsza wiosenna donica
Szalenie efektownym sposobem na obsadę wiosennych donic na taras jest sposób na lasagne. Swoją nazwę zawdzięcza on warstwowej formie układania cebulek. Kwiatową lasagne tworzy się w dużym pojemniku np. z terakoty lub betonu z otworem w dnie i warstwą drenażową na spodzie. Na drenaż układa się warstwę przepuszczalnego podłoża (lekka ziemia przemieszana z piaskiem lub ziemią liściową) o grubości ok. 20 cm. Następnie sadzi się pierwszą warstwę lasagne w postaci najpóźniej kwitnących i największych cebul, np. tulipanów. Cebulki układa się bardzo gęsto, noskami ku górze. Pierwszą warstwę cebulek należy przysypać ziemią na ok. 10-15cm i ułożyć warstwę z kolejnych kwiatów np.: narcyzy czy hiacyntów. Potem kolejna warstwa ziemi i trzecia warstwa cebul – tych najwcześniej kwitnących. Są to np.: krokusy, irysy żyłkowane, szafirki, puszkinie. Na koniec trzeba przysypać lasagne kolejną warstwą ziemi. Na wierzchu można posadzić pachnące laki, fiołki i bratki, a wówczas przechowywać donicę zimą na dworze. Jeżeli spodziewamy się jednak dużych mrozów, to lepiej przechować cebulową lasagne w garażu lub zimowym ogrodzie.
Nawożenie wiosennych donic
Donice należy podlewać niezbyt często, ponieważ zimą i wczesną wiosną ziemia wysycha powoli. Nawożenie należy rozpocząć po 6 tygodniach od posadzenia i przeprowadzać co tydzień lub dwa. Do tego celu najlepiej jest używać naturalnego nawozu płynnego np. hummusu (nawóz z hodowli dżdżownic) lub wyciągu z gnojówki. Należy także pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.
Donice letnie
Donice z kwiatami w porze letniej pozwalają ozdobić te zakątki ogrodu, na których niemożliwa jest uprawa na rabacie. Pojemniki z kwiatami to fantastyczna ozdoba wejścia do domu lub ogrodu, balkonu i tarasu. Dzięki donicom możemy cieszyć się kolorem i wonią kwiatów nawet wewnątrz domu i tuż pod jego oknami. Kwiaty do donic na taras to nie tylko petunie i pelargonie rabatowe. Poniżej podpowiadamy, jakimi roślinami warto obsadzić letnie pojemniki i jak je pielęgnować…
Obsadzanie i pielęgnacja letnich donic
Sezon na obsadzanie letnich donic rozpoczyna się w drugiej połowie maja – najlepiej po ostatnich przymrozkach. Wówczas przygotowujemy donice wypełnione lekkim, przepuszczalnym podłożem i z warstwą drenażową na dnie. Dno donicy musi także posiadać otwór odpływowy. Do posadzenia letnich kwiatów można użyć podłoża po obsadzie wiosennej. Będzie ono wyjałowione, należy więc uzupełnić donice uniwersalnym podłożem z worka. Do tego dosypać można solidną garść wybranego obornika granulowanego. Donice z letnią obsadą potrzebować będą obfitego nawożenia, ponieważ konieczność częstego podlewania latem spowoduje szybkie wypłukiwanie nawozu z ziemi. Donice podlewać należy stosownie do pogody – raz na kilka dni lub nawet dwa razy dziennie! Nawozić płynnym nawozem (hummus, gnojówka lub rozwodniony obornik) powinno się raz w tygodniu. Ważne jest także regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, które nieoberwane nie tylko szpecą donicę, ale przede wszystkim stwarzają ryzyko pojawienia się chorób.
Najciekawsze letnie kwiaty do donic na taras
Komponowanie kwiatów do donic na taras to wielka przyjemność… Najciekawsze efekty uzyskać można zestawiając wiele różnych gatunków w jednym, obszernym pojemniku. Warto połączyć kilka kolorów i dobrać rośliny o zróżnicowanym pokroju – pnące, zwisające, płożące się, niskie i wysokie. Nasze propozycje to:
- pelargonia angielska
- pelargonia kutnerowata
- pelargonia afrykańska
- kocanka włochata
- szałwia odm. Love and Wishes
- margaretki
- begonie
- plectranthus
- wilec ziemniaczany
- goździk brodaty
- lawenda francuska
- werbena patagońska