Najpopularniejsze trasy rowerowe Kampinosu

Wielu miłośników rowerowej aktywności zastanawia się, gdzie są najlepsze trasy rowerowe. Kampinos właśnie takie może zaoferować! Bliskość natury oraz piękne krajobrazy, to właśnie elementy rowerowej przejażdżki po kampinoskich drogach. Zobacz, dlaczego warto się tam wybrać!

Jeżeli lubisz rowerowe podróże, to stajesz przed wyzwaniem wybrania odpowiedniej trasy rowerowej. Kampinos oferuje ponad 144 kilometry tras rowerowych, które obfitują w piękny krajobraz na długo pozostający w głowie. Bliskość natury sprawia, że z ochotą będziesz wracał na wycieczki po otulinie Kampinoskiego Parku narodowego. Nie będzie to jedynie zwykła wycieczka, ale prawdziwa przygoda! Pamiętaj jednak, że może to być długa podróż, więc nie zapomnij zabrać ze sobą najpotrzebniejszych akcesoriów, przydatne mogą być na przykład okulary kolarskie, które chronią przed słońcem, deszczem oraz błotem.

Dlaczego warto wybrać się rowerem do Kampinosu?

Kampinoski Park Narodowy to częsty cel wypadów pieszych oraz rowerowych. Miłośnicy tego miejsca tłumaczą, że w okolicy Warszawy bardzo ciężko znaleźć równie naturalne oraz piękne miejsce. W czasie wycieczki można zobaczyć łosie i wilki w swoim naturalnym środowisku, a wielbiciele krajobrazów i robienia zdjęć znajdą tutaj także piękne piaszczyste wydmy. 

Podczas rowerowej wycieczki będziesz mógł podziwiać naturę w praktycznie nienaruszonym stanie. W Kampinosie znajduje się wiele dobrze oznakowanych szlaków. Długość samych szlaków pieszych to około 360 kilometrów, trasy rowerowe mają długość 144 kilometrów. Dzięki temu, że wiele tras się przecina, rowerzysta może zaplanować różne kombinacje przejazdów.

Zaplanować trasę można wcześniej na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego. Dostępna jest tam mapa całego tego miejsca, zaznaczone na niej zostały parkingi i punkty noclegowe, a także wszystkie ważne miejsca turystyczne:

  • pomniki przyrody;
  • szlaki;
  • rezerwaty;
  • grodziska;
  • polany wypoczynkowe.
Przeczytaj również:  Malowanie drzwi zewnętrznych – poradnik

Kampinoski Szlak Rowerowy

Trasa Kampinoskiego Szlaku Rowerowego została poprowadzona wzdłuż granic puszczy. Wcześniej były to szlaki piesze. Trasa ciągnie się drogami leśnymi, polnymi oraz wiejskimi. Do wnętrza puszczy rowerzysta nie powinien się udawać, ponieważ szlaki te mogą być zbyt trudne, dodatkowo obowiązują tam pewne zasady ochrony przyrody. 

Szlak główny jest na mapach oznaczony kolorem zielonym. Jego długość to dokładnie 144,5 kilometra. Początek szlaku głównego znajduje się w Wólce Węglowej i prowadzi między innymi przez Lipków, Żelazową Wolę, Brochów, Palmiry, Łomianki i Dąbrowę Zachodnią. Trasa jest bardzo urozmaicona i po drodze można odwiedzić wiele ciekawych zabytków oraz muzeów.

Oprócz szlaku głównego są także szlaki łącznikowe, które pozwalają dostać się do niego z miejscowości, które znajdują się w okolicy Puszczy Kampinoskiej. Łącznik Bemowski opisywany jest żółtym kolorem. Jest jeszcze łącznik Palmirski, którym można przejechać z parkingu w Palmirach do Mariewa. Szlak rowerowy przejezdny jest cały rok, ale mogą pojawić się utrudnienia w postaci piasku, kałuż lub śniegu w okresie pozasezonowym. 

Co warto odwiedzić podczas wycieczki rowerowej w Kampinosie?

Miejsce to obfituje w piękne trasy rowerowe. Kampinos to jednak nie tylko krajobrazy, ale także wiele ciekawych od strony historycznej miejsc. Oto co warto odwiedzić podczas podróży:

  • Żelazowa Wola, czyli miejsce urodzenia Fryderyka Chopina oraz Park w Żelazowej Woli. W czasie letnich weekendów możesz tutaj przyjechać w celu wysłuchania recitali fortepianowych;
  • Muzeum w Palmirach – upamiętnia ono ofiary masowych egzekucji, które zostały przeprowadzone przez Niemców w okresie II wojny światowej;
  • Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie – miejsce zaślubin rodziców Fryderyka Chopina, w tym kościele został on także ochrzczony;
  • Park Rozrywki Julinek – bardzo duże miejsce rozrywki, w którym świetnie odnajdą się osoby uwielbiające aktywny wypoczynek. Znajduje się tutaj jeden z największych parków linowych w Polsce.
Przeczytaj również:  Dlaczego warto wybrać mikrofalę do zabudowy?

Jeżeli uwielbiasz rowerowe podróże, to na pewno szukasz wartych odwiedzenia szlaków rowerowych. Kampinos będzie dla ciebie miejscem idealnym. Natura, krajobrazy oraz miejsca historyczne – to wszystko będziesz mógł odwiedzić podczas rowerowej wycieczki!

Dodaj komentarz