Jak wybrać rośliny do salonu?

Wiele ludzi zgodziłoby się, że pokój dzienny jest twarzą domu. To tam przyjmują gości i krewnych oraz spotykają się z przyjaciółmi. Jest to ulubione miejsce wypoczynku dla wszystkich członków rodziny. Wnętrze salonu ma ogromne znaczenie. Od jego oryginalności, niepowtarzalności i atrakcyjności będzie zależała atmosfera domu. Zielone rośliny mogą z pewnością pomóc myśleniu projektowemu w osiągnięciu perfekcji i doprowadzeniu obrazu do perfekcji.

Jakie są wymagania dla roślin pokojowych?

  • Zapach. Silnie pachnące rośliny nie nadają się do salonu. Nawet jeśli gospodyni cieszy się wspaniałym zapachem, możliwe, że spodoba się on również osobie, która przyjdzie w odwiedziny. Byłoby to uciążliwe, gdyby gość musiał opuścić Twój dom z powodu duszącego, nieprzyjemnego lub wywołującego alergię zapachu kwiatów. Aby uniknąć tego typu sytuacji, preferuj rośliny bezwonne lub o bardzo subtelnym, słabym zapachu;
  • Brak okresu spoczynku. Rośliny w pełni sezonu wegetacyjnego są piękne dla oka. Mają lśniące, błyszczące, sprężyste liście, ale w okresie spoczynku matowieją, tracą urodę, niektóre nawet zrzucają liście. Taka roślina nie może już zdobić wnętrza;
  • Rośliny o małych liściach nie wyglądają dobrze w dużym salonie. Mniejsze liście mogą być nieco kłopotliwe w pielęgnacji, a roślina, która nie jest uporządkowana i zakurzona nie doda uroku salonowi. Mały salon z wielkolistną, ogromną rośliną również wyglądałby niedorzecznie. Taka roślina zadusiłaby swoją objętością i tak już niewielką przestrzeń.

 

Kwiaty w kompozycji

W tym celu można użyć stojaków, półek, półek warstwowych, wiszących doniczek ściennych. Dobierając rośliny do kompozycji, zwróć uwagę na kształt liści. Rośliny o różnych kształtach wyglądają pięknie. Pogrupuj rośliny w kompozycje zgodnie z ich warunkami życia. Roślin wilgociolubnych nie można łączyć z sukulentami – nie uczyni ich to ani zdrowszymi, ani piękniejszymi. Wybierając rośliny do salonu, należy trzymać się złotego środka. Przestrzeń zamieniona w dżunglę nie będzie wyglądać estetycznie.

Przeczytaj również:  Jakie rośliny wybrać do ogrodu przydomowego

Kwiaty do salonu to nowoczesny rynek roślin wewnętrznych, który oferuje ogromną różnorodność kształtów i kolorów roślin. Przyglądając się im bliżej, myśląc o swoich celach projektowych i konsultując się z ekspertami, możesz łatwo stworzyć wspaniałe kwiatowe aranżacje dla swojego salonu.

Rośliny do salonu czyli jak wybrać odpowiednie miejsce?

Aby salon był wygodny nie tylko dla właściciela, ale także dla roślin, trzeba coś zrobić. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest określenie, z której strony okna salonu są skierowane.

Na tej podstawie można wybrać miejsce dla jednego lub drugiego rodzaju kwiatów wewnętrznych. Błędem jest myślenie, że rośliny zawsze potrzebują dużo światła. Czasami wystarczy rozproszona ilość światła z okna, aby kwiat czuł się całkiem dobrze.

Dekorując salon, ustawiamy doniczki z kwiatami zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji roślin.

Dla niektórych ważne jest, aby uzyskać dużo światła, ale dla innych narożnik lub nisza w tylnej części pokoju będzie w porządku.

Efekty świetlne

Różne efekty świetlne wyglądają świetnie w połączeniu z kwiatami wewnętrznymi. Dodatkowe oświetlenie dodaje kwiatom niezbędnej witalności i sprawia, że cała aranżacja wygląda wspaniale.

Ciekawostką jest możliwość tworzenia efektów świetlnych w różnych kolorach. Reflektory LED idealnie nadają się do oświetlenia aranżacji. Można je dziś łatwo kupić w każdym sklepie z narzędziami. Nie muszą być one zasilane z sieci. Niektóre diody LED są zasilane zwykłymi bateriami wielkości palca.

Cechy percepcji przestrzennej

Dekorując pokój dzienny roślinami domowymi, należy zawsze brać pod uwagę wysokość sufitów i ogólnie dostępność miejsca. Do pomieszczeń z niskimi sufitami nadają się podłużne wazony z wysokimi lub pnącymi roślinami. W przypadku większych przestrzeni świetnie wyglądają donice i kosze. Można je również zamontować na ścianach, aby wzmocnić efekt.

Kwiaty do salonu i  wybór koloru

Doniczki z kwiatami nie powinny być ustawiane według zasady „ten kwiat mi się podoba”. Kolor liści rośliny powinien komponować się z kolorystyką pomieszczenia. W żadnym wypadku kwiat nie może zlewać się z wnętrzem salonu, ale nie jest też dobrze, gdy koliduje z kolorystyką. Aby kwiaty pokojowe w salonie wyglądały efektywnie, warto wybrać kolor, który albo jest zbliżony tonem do ogólnego otoczenia, albo można grać na kontrastach.

Przeczytaj również:  Rośliny do ogrodu japońskiego - Jakie wybrać?

Dodaj komentarz