Na jakie uprawy owocowe w ogrodzie warto postawić?

Dodatkowy ogródek z warzywami i owocami może być dla nas nie tylko pożyteczny pod kątem posiadania własnych, zdrowych upraw, ale sama troska o ogród może tym bardziej sprawiać przyjemność, ponieważ wbrew pozorom uprawa w domowym ogrodzie krzewów owocowych nie jest skomplikowana. Owocami łatwymi w uprawie w przydomowym ogrodzie są chociażby maliny.

Uprawa malin — dlaczego warto się na nią zdecydować?

Rosnące ceny na rynku zniechęcają często to zakupu owoców, jednak mając własne uprawy nie trzeba odmawiać sobie przyjemności płynącej z ich jedzenia. Maliny mają słodki i niepowtarzalny smak, który posiada ogromną ilość zwolenników. Maliny nadają się nie tylko do jedzenia same w sobie. Można z nich wyrabiać również swoje domowe soki, dżemy, konfitury, wykorzystywać je do wyrobu ciast oraz innych pysznych deserów. Posiadając swoje uprawy mamy pewność czym są nawożone i w jaki sposób są zbierane, czy są świeże i bez obaw możemy je jeść i wykorzystać do przetworów. Dodatkowo uprawa malin nie jest kosztowna co również zachęca do decyzji o zasadzeniu ich w domowym ogrodzie.

Jak wygląda prawidłowa uprawa malin?

Krzewy malin są bardzo łatwe w uprawie, ponieważ nie wymagają stałej pielęgnacji. Jeśli nie mamy pomysłu na chociażby zagospodarowanie przestrzeni na działce czy wokół domu, można założyć taką uprawę przy tarasie i nie martwić się nimi przez większość roku. Warto jednak obserwować je pod kątem atakowania przez mszyce, żeby uniknąć zniszczenia naszych upraw i zareagować przy pomocy odpowiednich preparatów. Przycinanie przeprowadza się na pędach które mają ponad rok, roczne pędy nie wymagają kolejnego przycinania i należy dać im dalej się rozwijać, ponieważ maliny najczęściej owocują na pędach dwuletnich. W celu polepszenia swoich upraw można więc zastosować ściółkowanie, czyli podsypywać krzewy malin korą sosnową po uprzednim wyłożeniu przestrzeni wokół krzewów specjalną włókniną, która będzie przepuszczała wodę. W ten sposób uprawa malin będzie odpowiednio nawadniana i jednocześnie unikniemy częstego odchwaszczania. Po zebraniu owoców należy pamiętać o odpowiednim przycięciu pędów tuż przy samej ziemi, z których zostały zebrane. Dzięki temu unikniemy pojawienia się grzybów pasożytniczych, które mogą zaszkodzić uprawom. Niezależnie od obecności młodych, zielonych listków, aby krzewy prawidłowo owocowały należy przyciąć pędy i nie zwlekać zbyt długo. W przypadku jednak krzewów, które owocują powtórnie w porze jesiennej, przycinanie przeprowadza się latem, nie po pierwszym owocowaniu. To o czym przede wszystkim trzeba pamiętać przy uprawie malin, to odpowiednie nawadnianie krzewów. Maliny uwielbiają bardzo wilgotne podłoże, dlatego trzeba pamiętać o ich systematycznym podlewaniu. Szczególnie o prawidłowe nawodnienie domowej uprawy trzeba zadbać w okresie pomiędzy kwitnieniem a owocowaniem malin, krzewy mają wówczas najwyższe zapotrzebowanie.

Przeczytaj również:  Wyprawa w Alpy dla początkujących

Nawożenie — w jaki sposób prawidłowo nawozić uprawy w domowym ogrodzie?

Maliny, jak większość roślin, potrzebują nawożenia, aby prawidłowo rosły i były zdrowe, pozbawione szkodników. Nawożenie upraw malin przeprowadza się w okresie jesiennym, w ten sposób zwiększymy odporność roślin oraz możemy dzięki temu spodziewać się o wiele bardziej obwitych zbiorów. Do prawidłowego nawożenia malin najlepiej używać nawozów z dużą zawartością potasu i fosforu, jest to tradycyjna mieszanka jesienna, dzięki której rośliny o wiele lepiej zimują. Wiosną natomiast najlepiej jest skorzystać z nawozów azotowych, raz w miesiącu w okresie marzec – maj, jako zamiennik nawozów mineralnych można dodatkowo używać nawozów naturalnych, jednak coraz rzadziej są one wykorzystywane, szczególnie w przestrzeni działkowej. Po zebraniu owoców i przycięciu pędów należy dodatkowo spryskać krzewy środkami przeciwgrzybicznymi, aby w ten sposób zapobiec ich powstawaniu.

Maliny są owocami, które można dostać w sklepach w Polsce bez większych trudności, w zależności od sezonu. Jednak to właśnie własne uprawy cieszą i smakują najbardziej. Watro poświęcić swój czas na domową uprawę na tarasie czy w domowym ogrodzie i cieszyć się smakiem pysznych owoców bez sztucznych wypełniaczy.

Dodaj komentarz