Najpopularniejsze rośliny ogrodowe, doskonale rosnące na stanowisku półcienistym lub w pełnym cieniu. Ich wymagania, warunki uprawy i charakterystyka.
Większość ogrodów znajdujących się wokół naszych domów można podzielić na strefy słoneczne, półcieniste oraz w pełni zacienione. Im więcej cienia, tym trudniejsze warunki do wzrostu roślin. Jednak nawet najciemniejsze zakamarki naszych ogrodów możemy z powodzeniem obsadzić gatunkami, które wręcz kochają te trudne warunki. Poznajmy je!
Warto poznać warunki które panują w naszym cienistym zakątku. Ważne jest ile godzin dziennie świeci tam światło słoneczne, o ile w ogóle tam dociera. Jaką mamy glebę oraz poziom wilgoci. Jeśli cień tworzy nam rozłożysta korona dużego drzewa, dobrze jest rozważyć uprawę pojemnikową, aby nie uszkodzić jego korzeni. Warto wybierać rośliny pod kątem podłoża, jakie mamy w miejscu przeznaczonym pod obsadę. Rośliny do cienia różnią się od siebie wieloma rzeczami m.in. wielkością, kolorami liści i kwiatów, pokrojem. Nawet w najbardziej wymagających warunkach uda nam się stworzyć ciekawą aranżację.
Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z rolnikszukatechnologii.pl
Pnącza
Jeśli nasze zacienione miejsce znajduje się przy płocie, murze lub ścianie domu warto rozważyć posadzenie pnączy. Część z nich wymaga podpór, jednak zdecydowana większość radzi sobie samodzielnie ze wzrostem na pionowych powierzchniach, czepiając się ich swoimi wąsami czepnymi. Do najbardziej znanych roślin pnących dobrze czujących się w cieniu lub półcieniu należą Bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia). Warto jednak poznać inne gatunki takie jak np.: Powojnik (Clematis L.) lub Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris). Kuszą one swymi pięknymi kwiatami i nie są one aż tak popularne w naszych ogrodach. Dodatkowo nie mają wysokich wymagań co do uprawy.
Każde z nich dobrze rośnie w cienistych lub półcienistych stanowiskach, żyznej i przepuszczalnej glebie. Większość pnączy bardzo dobrze czuje się w miejscach osłoniętych od wiatru. Jedynie Powojniki są roślinami, które wymagają od nas trochę więcej pracy, jednak odwdzięczają się za to niesamowitym kwitnieniem. Do miejsc w cieniu nadają się odmiany leśne. Wymagają one podpór, wiosennego cięcia oraz ściółkowania, jednak ich imponujące kwiaty rozświetlą nawet najbardziej zacienione zakamarki ogrodu.
Byliny
Świat bylin nadających się do cienia jest naprawdę bogaty. Różnią się między sobą wielkością, kształtem, kolorami, fakturą. Każdy znajdzie coś dla siebie. Te najciekawsze i najpopularniejsze podzielmy wg. wysokości do której dorasta dana roślina.
Do najmniejszych bylin dobrze rosnących w cieniu należą m.in.: Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.), Miodunka pstra (Pulmonaria saccharata), Żurawki (Heuchera x hybrida) zwłaszcza te o jasnych liściach lub Kopytnik pospolity (Asarum europaeum L.).
Średnie i duże kwiaty do cienia to np. Parzydło leśne (Aruncus dioicus), Funkia (Hosta) lub Bergenia (Bergenia)
Warto zapewnić im lekko wilgotną, żyzną i przepuszczalną glebę, w okresie wzrostu nawozić delikatnym nawozem. Należy pamiętać, że byliny najlepiej rozmnaża się przez podział głównej rośliny, która w miarę wzrostu zyskuje dodatkowe, boczne przyrosty.
Krzewy
Jeśli mamy dużo miejsca do zagospodarowania, warto obsadzić je krzewami. Stworzą one trójwymiarowy krajobraz i nadadzą nasadzeniom głębi. Z najbardziej znanych krzewów nadających się do zacienionych miejsc są np. Hortensja (Hydrangea macrophylla), Różanecznik (Rhododendron), Żylistek (Deutzia) lub Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium). Zachwycają one swoim niesamowitym kwitnieniem, pokrojem i kolorami które zmieniają się wraz ze zmianą pór roku.
Najważniejsze dla prawidłowego wzrostu roślin jest precyzyjne określenie warunków, jakie panują na naszym stanowisku. Istotne jest określenie wilgotności i tego jak ona się zmienia w trakcie roku. Jaka temperatura panuje w zimie w danym miejscu i czy jest ono bardzo mroźne. Ile światła słonecznego dociera w miejsce nasadzeń i jak bardzo intensywne ono jest. Czy w lecie, gdy panują bardzo duże upały ziemia wysycha i do jakiego stopnia. I najważniejszym czynnikiem jest określenie pH gleby. Można je zmieniać na potrzeby nasadzeń, jednak warto znać wyjściowy odczyn podłoża. Wszystko to składa się sukces ogrodniczy i prawidłowy wzrost roślin.