Dostarczana do naszych gospodarstw domowych woda pitna w zdecydowanej większości wykorzystywana jest na cele użytkowe, nie spożywcze. Do podlewania ogrodu, mycia posesji czy spłukiwania toalety nie potrzebujemy krystalicznie czystej, przefiltrowanej wody. Możemy zastąpić ją deszczówką. Czy instalacja systemu gromadzącego deszczówkę w domu jednorodzinnym jest w dzisiejszych czasach opłacalna?
Deszczówka – ekologiczne źródło oszczędności
Odzyskiwanie wody deszczowej wpisuje się w nowoczesne trendy ekologicznego, sprzyjającego środowisku życia. Gromadząc podczas opadów wodę, nie tylko zyskujemy finansowo, ale także odciążamy nasz system wodociągowy podczas nawalnych opadów, dzięki czemu przyczyniamy się do ochrony otaczającej nas infrastruktury. Jednocześnie przyczyniamy się także do zmniejszenia globalnego zużycia wody, co w dobie malejących jej zasobów jest niezwykle ważnym aspektem.
Woda deszczowa różni się swoimi właściwościami i składem od poddawanej chemicznemu czyszczeniu wody kranowej. Jest miękka, posiada lekko kwaśny odczyn i mnóstwo cennych składników mineralnych. Dzięki temu zdecydowanie lepiej jest przyswajana przez rośliny ogrodowe. Można ją również z powodzeniem używać do uzupełniania oczek wodnych, a także podlewania roślin domowych.
Kiedy możemy zainstalować system?
Zbiornik na deszczówkę w prawie budowlanym nie jest wymieniony wśród inwestycji, które nie wymagają pozwolenia na budowę, potrzebne jest zatem pozwolenie na jego budowę. O zbiorniku takim warto pomyśleć już na etapie opracowania projektu domu i uwzględnić go w tym projekcie, będzie wtedy objęty pozwoleniem na budowę tego budynku.
Co do zasady deszczówka jest wodą czystą, niemniej jednak podczas spływania po powierzchniach dachów i rynien zbiera zanieczyszczenia. Spośród projektów domów warto zdecydować się na te, których dachy będą wykończone stosunkowo czystymi materiałami: dachówką ceramiczną, betonową lub blachodachówką. Dla systemów gromadzenia wody deszczowej nieprzydatne będą projekty domów:
- z zielonymi dachami,
- z dachami pokrytymi papą bitumiczną i
- z dachami pokrytymi płytami azbestowymi.
Najlepszą efektywność gromadzenia wody zapewniają dachy jedno- i dwuspadowe. Różnorodne projekty takich domów znajdziesz na stronie internetowej: https://projekty.muratordom.pl. Dachy płaskie nie są zalecane przy systemach gromadzenia deszczówki, z uwagi na zdolność kumulowania się na nich wody, namnażanie bakterii i występowania procesów gnilnych w wodzie stojącej.
Podziemne i naziemne systemy przechowywania deszczówki
Do gromadzenia wody opadowej niezbędne są odpowiednie zbiorniki. Mogą one przybrać formę zbiorników naziemnych – wówczas woda zbierana jest bezpośrednio z rur spustowych, a my możemy z niej korzystać przez zamontowany bezpośrednio w zbiorniku kranik lub przy pomocy pompy ciśnieniowej. Nowoczesne zbiorniki zewnętrzne mogą stanowić atrakcyjne uzupełnienie projektu domu, być spójne z koncepcją architektoniczną, elewacją domu lub przypominać tradycyjne beczki.
Jeśli chcemy gromadzić deszczówkę pod poziomem gruntu, powinniśmy taką instalację zaplanować już na etapie projektu domu. Zbiorniki podziemne (wkopane do gruntu lub w piwnicach) wymagają bowiem podłączenia do odpowiednich systemów w domu. Wykonanie instalacji podziemnej w domach już wybudowanych jest często nieekonomiczne, wymaga poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych i wiąże się z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych prac budowlanych.
Wykorzystanie wody deszczowej – opłacalność inwestycji
Posiadanie własnych zasobów wody w dzisiejszych, nieprzewidywalnych czasach to spora korzyść. Jest to zauważalne szczególnie w okresach suszy, kiedy często dochodzi do spadków ciśnienia w systemach doprowadzających wodę pitną lub wydawane są zakazy użytkowania wody z rurociągów do podlewania ogródków.
Z uwagi na fakt, że większość zużycia wody w naszych domach przypada na cele typowo gospodarcze, a w domu jednorodzinnym mamy dodatkowo do czynienia z zużyciem wynikającym z konieczności podlewania trawników i ogródków, inwestycja w zbiornik na deszczówkę z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić sporo na opłatach. Oszczędności będą wyższe, jeżeli nasz dom jest podłączony do publicznej sieci kanalizacyjnej, a opłaty za wodę i ścieki naliczane są na podstawie zużycia wody. Jeżeli natomiast masz przydomową oczyszczalnię ścieków lub zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe, to oszczędności będą niewielkie.
Zdjęcie: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów jednorodzinnych od MURATORA – projekty.muratordom.pl