Rośliny a rasy psów – jakie rośliny są bezpieczne, a jakie nie?

W wielu mieszkaniach znajdziemy rośliny. Są piękną ozdobą, mogą oczyścić powietrze, a czasami staną się też dodatkową, domową przyprawą. Jednak jak wygląda zależność, gdy chodzi o rasy psów a rośliny. Czy istnieją bezpieczne odmiany dla zwierząt?

Rośliny a rasy psów – piękne trujące kwiaty

Jest tak wiele kwiatów i ziół, że czasami nie wiemy, na co się zdecydować do swojego domu. Jeśli mamy zwierzaka lub planujemy mieć, to warto dowiedzieć się, jak rasy psów reagująca na konkretne rośliny. Nie wszystkie bowiem są dla nich bezpieczne.

Weźmy pod uwagę monsterę dziurawą. Piękny kwiat, który ozdabia niejedno mieszkanie. Niezwykle łatwa w hodowli, niemal rośnie sama, nawet nie trzeba zbytnio pamiętać i jej podlewaniu. Nawet w najgorszych warunkach jest w stanie sobie poradzić. Jednak ma jeden minus: jest zagrożeniem dla psów.

Choć owoce są jadalne, to jej liście stanowią pewne zagrożenie. Znajduje się w nich szczawian wapnia. Działa drażniąco i może doprowadzić do dolegliwości żołądkowych oraz zapalenia spojówek.

Bezpieczne, zielone rośliny a rasy psów

Wśród roślin, które możemy mieć w domu razem z psiakiem, można wymienić:

  • Bazylia

Ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bezpieczna dla psiaków. Świetnie odstrasza komary, jest wspaniałą przyprawą w kuchni, a do tego jej smak i zapach w pewien sposób zniechęca psy do podgryzania. Nie jest jednak toksyczna

Roślina przepada za słońcem i wilgocią, więc dobrze byłoby, gdyby w doniczce nie brakowało wody.

  • Nefrolepis wyniosły

Ta paprotka znajdzie się w wielu sklepach ogrodniczych. Ogólnie żadna paproć nie jest toksyczna dla zwierząt, a do tego jest prosta w uprawie i nie wymaga wiele słońca. Świetnie czuje się w półcieniu, w towarzystwie wilgoci. W zamian oczyszcza powietrze.

  • Chamedora wytworna
Przeczytaj również:  Dlaczego warto wybrać mikrofalę do zabudowy?

Jest to rodzaj domowej palmy, którą można kupić w marketach oraz kwiaciarniach. Należy do tańszych roślin, jest bezpieczna, gdy chodzi o różne rasy psów, a do tego wspaniale wygląda.

Do tego stanowią nie tylko dobrą ozdobę. Dobrze oczyszczają oraz nawilżają powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajdują.

  • Fiołek afrykański

Skromna, piękna roślina potrafi zachwycić swoim pięknej. Idealnie nada się do pokoju dziecka lub do kuchni. A do tego jest bezpieczna dla psów.

  • Storczyk

Wygląda pięknie, dobrze pasuje do eleganckich salonów. Zwierzaki mogą się nim bawić dowoli, gdyż roślina nie posiada żadnych toksycznych substancji.

Konieczne jest jednak zadbanie o wysoką temperaturę w pomieszczeniu oraz wilgotne podłoże.

Rośliny trujące a rasy psów

Jednak znajdzie się także wiele roślin, na które trzeba uważać. Mogą bowiem doprowadzić do dolegliwości żołądkowych u zwierząt. A wtedy niezbędna będzie wizyta u weterynarza.

Wśród tych roślin można wymienić:

  • Dracenę
  • Pachnącą azalię
  • Gwiazdę betlejemską
  • Skrzydłokwiat

Rośliny w domu a rasy psów

Jeśli nie wyobrażamy sobie, by w naszym mieszkaniu miało zabraknąć roślin, warto wtedy sprawdzać, czy dany gatunek będzie odpowiednie dla naszego pupila. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji i ostrych zatruć.

Niektóre rasy psów mogą się nauczyć, by nie podchodzić do naszych roślin. Jednak na wszelki wypadek lepiej nie kusić losu i zrezygnować nawet z najpiękniejszych kwiatów, jeżeli mogą stanowić one zagrożenie dla naszego pupila. Jest przecież wiele innych roślin, które prezentują się równie doskonale, a będą bezpieczne.

W przypadku gdy kupujemy dla kogoś kwiaty czy zioła, warto także sprawdzić, czy nie posiada zwierzaka. Trzeba wtedy upewnić się, czy rasy psów mogą mieć kontakt z ta rośliną czy lepiej postawić na inny prezent.

Podsumowanie – rasy psów i rośliny w jednym domu

Przedstawiliśmy zaledwie kilka propozycji, jakie rośliny będą bezpieczne dla mieszkania, w którym mieszka już pies. Istnieją także inne, dlatego przed każdym zakupem warto się przekonać, czy dany gatunek jest odpowiedni.

Przeczytaj również:  Jaką kosiarkę wybrać do dużych powierzchni?

W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, lepiej zrezygnować z zakupu lub postawić roślinę w miejscu niedostępnym dla pupila. Dzięki temu nie będziemy go niepotrzebnie narażać na konsekwencje zdrowotne.

Źródło artykułu: https://zwierzaki.pl/rosliny-trujace-dla-psa

Dodaj komentarz