Rośliny to doskonały dodatek w aranżacji mieszkania czy też domu. Są piękną ozdobą w pomieszczeniach o różnym stopniu nasłonecznienia. Istnieją bowiem kwiaty lubiące bardziej zacienione miejsca, dzięki czemu nadadzą się między innymi do ciemnego przedpokoju.
Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z agropedia.pl
Czy kwiaty do przedpokoju to dobry pomysł?
Nie ulega wątpliwości, że rośliny w każdej postaci sprawiają, że mieszkanie jest bardziej przytulne i żywe, nabiera więcej kolorów. Najczęściej decydujemy się na umieszczenie kwiatów w pokojach bardziej nasłonecznionych, a unikamy tych pozbawionych dostępu do naturalnego światła. Jest to ogromny błąd, bowiem niektóre rośliny są przystosowane do życia w nawet bardzo ciemnych pomieszczeniach. Co więcej, lepiej się w takim środowisku rozwijają. Przedpokój, mimo pełnienia funkcji raczej pokoju przechodniego, jest jednak miejscem do którego wchodzi się najpierw i to on odpowiada za „pierwsze wrażenie”. Warto zatem zadbać o stylowy wystrój tej przestrzeni, wybierając odpowiednie rośliny.
Odpowiednie rośliny do przedpokoju, czyli jakie?
Oto kilka propozycji:
1. Monstera dziurawa – jest ona jedną z najbardziej popularnych roślin ozdobnych. Ma charakterystyczne ogromne, ciemnozielone liście. Doskonale odnajdzie się w pomieszczeniach z niewielkim dostępem do światła, ewentualnie tych połączonych np. z otwartym salonem. Ma ona nieco tropikalny charakter, a więc ożywi przedpokój w stylu minimalistycznym, o surowym wykończeniu.
2. Kalatea – bardzo dobrze sprawdzi się w ciemnym miejscu, bowiem naturalnie rośnie w cieniu drzew lasów tropikalnych, z dala od światła słonecznego. Jego nadmiar może spowodować zanikanie efektownego umarszczenia. Należy zatroszczyć się o to, aby podłoże kalatei było stale wilgotne, czyli najlepiej podlewać ją obficie dwa razy w tygodniu.
3. Sansewieria gwinejska – zwana również wężownicą, charakteryzuje się grubymi, twardymi, zielonymi liśćmi. Świetnie radzi sobie w ciemnych pomieszczeniach. Nie można jednak przesadzać z podlewaniem jej, ponieważ nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni i liści.
4. Aglaonema – bardzo trwała roślina doniczkowa, mająca zdobne liście naznaczone biało-zielonymi plamkami. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji i nie potrzebuje dużego dostępu do światła, aby się rozwijać. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że aglaonema nie lubi zimna. Nie można dopuścić do spadku temperatury w przedpokoju poniżej 15 st. C.
5. Skrzydłokwiat – posiada piękne lancetowate liście, rozchylające się na wszystkie strony. Toleruje zarówno brak nasłonecznienia, jak i brak częstego podlewania. Ma dobroczynne działanie, ponieważ oczyszcza powietrze z toksyn. Okres jej wzrostu i kwitnienia przypada na lato – należy wówczas nawozić ją co 14 dni oraz pilnować, aby temperatura w pokoju nie przekroczyła 27 st. C.
6. Peperomia – nazywana potocznie pieprzówką. To roślina o niewielkich rozmiarach – osiąga wysokość do 15 centymetrów. Charakteryzuje się grubymi liśćmi. Może ona stać w zacienionym miejscu, bowiem nie powinna być wystawiona bezpośrednio na słońce. Należy jej zapewnić lekko wilgotne podłoże, Nie można przesadzać z jej podlewaniem – wystarczy raz w tygodniu.
Kwiaty do przedpokoju – gdzie je ustawiać?
W zależności od tego, jakie rośliny wybierzemy, można je postawić zarówno na komodzie, konsoli, czy też na wysokiej szafce na buty. Jeśli jest to roślina zwisająca, wtedy warto umieścić ją na półce, szafie albo przytwierdzić donicę do sufitu. Jeśli kwiat jest bardziej okazały, można go postawić na podłodze. Oczywiście, rośliny mogą być dodatkowo udekorowane zdobnymi donicami.
Rośliny doniczkowe są pięknym elementem dekoracyjnym do przedpokoju. Nie trzeba rezygnować z umieszczania kwiatów w tym pomieszczeniu z obawy o to, że nie przetrwają w ciemniejszym miejscu. Niektóre rośliny wręcz preferują mniej nasłonecznione pokoje i lepiej się rozwijają. Warto zadbać o stylowy wystrój i w tej przestrzeni, ponieważ przedpokój zazwyczaj odpowiada za tak zwane „pierwsze wrażenie”, a piękne kwiaty na pewno będą przyciągały wzrok wchodzących gości.