Malowanie drzwi zewnętrznych – poradnik

Wraz z eksploatacją na drzwiach zewnętrznych gromadzą się zabrudzenia, pojawiają się zarysowania, a kolor blednie. Finalnie z czasem drzwi prezentują się mało estetycznie. Ponieważ są swego rodzaju wizytówką domu, nie wolno tego bagatelizować. Malowanie drzwi zewnętrznych to doskonały sposób na ich szybką i tanią renowację.

Kiedy drzwi zewnętrzne nie wyglądają równie dobrze, jak początkowo, ale w dalszym ciągu dobrze spełniają swoje funkcje, nie trzeba wymieniać ich na nowe. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest ich odmalowanie. Jeśli przeprowadzimy je prawidłowo, to znów będą piękne i eleganckie. Jak powinna przebiegać renowacja drzwi zewnętrznych i jakie techniki malowania będą tutaj przydatne?

Przygotowanie drzwi zewnętrznych do malowania

Pierwszym krokiem jest sprecyzowanie, jaki kolor będzie odpowiedni i zakup farby. Do tego, jaka farba będzie odpowiednia, wrócimy za moment. Zanim jednak przejdziemy do malowania, ważne będzie przygotowanie powierzchni. Zaczynamy od demontażu wszystkich elementów, jakie malowane nie będą, o ile jest to możliwe. W przypadku kiedy klamki, czy zawiasy zostają, musimy je dobrze zabezpieczyć, aby nie dostała się do nich farba.

Następnie powierzchnię drzwi musimy dobrze wyczyścić i wysuszyć. Do tego sięgnijmy po papier ścierny, który pozwoli pozbyć się starej warstwy lakieru lub farby. Kiedy przygotowanie powierzchni mamy za sobą, myjemy drzwi wodą z detergentem, weryfikujemy, czy posiadamy wszystkie narzędzia jak pędzel i wałek do malowania, po czym przechodzimy do malowania.

Wybór farby i koloru dla drzwi zewnętrznych — praktyczne wskazówki

Malowanie drzwi zewnętrznych trzeba wykonać farbą zalecaną przy danym typie materiału. Inaczej podejdziemy do wyboru farby, kiedy drzwi są metalowe, a inaczej gdy są drewniane lub z PCV. Musimy też zweryfikować, czy wybrany produkt jest przystosowany do używania go na zewnątrz i jest odporny na wilgoć i działanie czynników atmosferycznych. Przykładowo do drzwi metalowych dobrą propozycją są emalie chlorokauczukowe. 

Przeczytaj również:  Wyprawa w Alpy dla początkujących

Inną kwestią jest kolor. Producenci farb proponują szeroką gamę kolorystyczną, dzięki czemu możemy wybrać farbę, która będzie współgrać z barwami obecnymi we wnętrzach – pamiętajmy, że drzwi zewnętrzne są integralną częścią domu. Jednocześnie kolor ma pasować do tego, co jest na zewnątrz, a więc do elewacji i dachu.

Pędzlem, wałkiem czy natryskiem? Czym malować drzwi zewnętrzne?

Kolejną kwestią, jaką trzeba przemyśleć, jest dobór techniki malowania. Jeżeli mamy drzwi frezowane, z większą ilością trudno dostępnych zakamarków, to przyda się pędzel do malowania. Możemy nim pokryć całą powierzchnię drzwi, ale będzie to dość czasochłonne, dlatego najczęściej pędzel do malowania służy właśnie do tego, by dotrzeć z farbą do ciężko dostępnych miejsc. Praca pójdzie szybciej, kiedy sięgniemy po wałek do malowania, a najszybszy będzie natrysk.

Przedłużenie trwałości i ochrona drzwi zewnętrznych

Malowanie drzwi zewnętrznych jest czynnością, której zbyt często się nie wykonuje, toteż wiele osób zastanawia się nad tym, jak przedłużyć trwałość powłoki. Jednym ze sposobów jest stosowanie podkładu, który nanosi się na drzwi jeszcze przed malowaniem. Dzięki temu farba ma lepszą przyczepność, a w przypadku drzwi metalowych chroni przed korozją. Staranny wybór farby, przygotowanie podłoża i dwukrotne naniesienie farby daje gwarancję pięknych drzwi zewnętrznych na długi czas. Wystarczy jedynie utrzymać je w czystości, by drzwi zewnętrzne posłużyły przez długi czas.

Dodaj komentarz