Jak wybrać kwiaty na pogrzeb?

Śmierć bliskiej nam osoby to zawsze traumatyczne przeżycie. Kwiaty wspaniale wyrażają to, co czujemy do obdarowanej osoby. Dotyczy to również kwiatów złożonych na ostatnim pożegnaniu. Aby uhonorować życie zmarłego, kwiaciarnie opierają się na symbolice roślin i symbolice kolorów. Przekonajmy się jak odpowiednio wybrać kwiaty pogrzebowe.

Jaką formę wybrać – wiązanka, wieniec, czy bukiet?

Główną różnicą między wieńcami pogrzebowymi a wiązkami jest ich wielkość. Wieńce są duże, mają ponad 100 cm średnicy. Wykonywane są na specjalnych gąbkach roślinnych lub podkładach z gałązek iglastych. Ponieważ zazwyczaj składają się z samych kwiatów, bukiety są mniejsze, mierzą około 50 cm szerokości i 70 cm długości. Istnieją również znaczne różnice w ich kształcie. Wianek zwykle przypomina krąg. Rzadko są owalne. Z drugiej strony bukiety mogą przybierać różne formy. Dziś dostępne są w postaci kółek, półokręgów, serc, a nawet krzyżyków. Należy jednak podkreślić, że ani girlanda, ani bukiet nie są jednym rodzajem kwiatów. Są dobierane indywidualnie. Zwykle są to kwiaty wyciszone, o podobnej kolorystyce. Czasami zakłada się również, że im starsza osoba ma się pożegnać, tym ciemniejszy powinien być bukiet pogrzebowy. Wianki i bukiety mogą mieć również wstążkę dedykacyjną. Wieńce są umieszczane na specjalnym stojaku, dzięki czemu pozostają w pionie. Często w kaplicach znajdują się miejsca specjalnie do tego przeznaczone, więc kwiaty są szczególnie wyeksponowane, później za podparcie może nam posłużyć ławeczka na cmentarz.

Bukiet pogrzebowy

Ci, którzy są najmniej bliscy zmarłemu, ale nadal chcą się ze zmarłym pożegnać, zazwyczaj wybierają zwykłe bukiety lub pojedyncze kwiaty. Przyniesienie ich to mały, ale symboliczny gest. O ile wiązanki czy wieńce należy zamawiać w kwiaciarni z wyprzedzeniem, aby kwiaciarnia miała czas na przygotowanie kompozycji, o tyle mniejsze bukiety można kupić nawet dzień przed pogrzebem. Mile widziane są również kwiaty z własnego ogrodu, które najlepiej zbierać dopiero w dniu pogrzebu, aby jak najdłużej zachować piękny wygląd.

Przeczytaj również:  Jak stosować Halvetic na perz?

Jakie kwiaty na pogrzeb będą odpowiednie?

  • Chryzantemy. W niektórych krajach europejskich, takich jak Francja, Włochy, Hiszpania, Polska, Węgry i Chorwacja, chryzantema jest symbolem śmierci, rozpaczy i smutku. Dlatego są używane tylko na pogrzebach. W Stanach Zjednoczonych ten kwiat ma zupełnie inną konotację. To wyraz radości i prawdy. W tym pozytywnym sensie chryzantemy zostały zaproponowane przez kwiaciarnie jako idealny element bukietów dla przyjaciół.
  • Hortensje. Są szczególnie popularnym kwiatem używanym do ozdabiania grobów bliskich. Ze względu na swoją odporność na warunki atmosferyczne, zwłaszcza na mróz, zdobi miejsce pamięci o każdej porze roku. Kwitnie przez wiele lat. Obserwując, jak rośnie wokół grobu, wiemy też, że minęło trochę czasu od śmierci naszej ukochanej osoby.
  • Mieczyki. Imponujące, piękne i eleganckie mieczyk są idealne do przepięknych kompozycji kwiatowych. Są bardzo wysokie i oferują kwiaciarni wiele opcji rozmieszczenia. Wplecione w wieńce stanowią piękną bazę dla bukietów pogrzebowych. Występują w kilkunastu różnych kolorach i są wszechstronną i bardzo stylową opcją dla zmarłych wokół nas.
  • Lilie i kalie. To propozycja dla tradycjonalistów. Białe kwiaty wyglądają pięknie i niosą przesłanie. Bukiet białych sezonowych kwiatów to stylowe połączenie i nieodłączny element ceremonii pożegnania zmarłego. Te wspaniałe kwiaty symbolizują młodość, czystość, kruchość, niewinność i współczucie. Biały reprezentuje również nieśmiertelność, odkupienie i duchowość.
  • Róże. Białe róże to typowe kwiaty żałobne. Symbolizują miłość, czystość, a dzięki swojej prostocie promieniują subtelną elegancją. Bukiet białych róż w ciszy wyraża głębokie połączenie. Biała róża to także wspaniały prezent pożegnalny. Po pogrzebie można go postawić na ziemi wraz z trumną. To ostatnie pozdrowienie zmarłego w długiej podróży. Symbolizuje połączenie, które nawet przezwycięża śmierć, dlatego białe róże to odpowiednie kwiaty na pogrzeb dziecka. 

Dodaj komentarz