Kłopoty z wypadaniem włosów – objawy, przyczyny, sposoby przeciwdziałania

Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem. Nasilone staje się jednak przyczyną zmartwień i kompleksów. Jakie mogą być przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Jak z tym walczyć? Podpowiadamy!

Gęste i zdrowe włosy to marzenie większości z nas. Ich nadmierna utrata tym bardziej niepokoi i prowadzi do wielu frustracji. Warto pamiętać, że wypadanie włosów to nie tylko problem estetyczny, ale bardzo często również oznaka tego, że w organizmie zachodzą niepokojące procesy, które wymagają naszej uwagi. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej cennych informacji na ten temat. 

Wypadanie włosów – czy trzeba się nim niepokoić? 

Każdy człowiek traci dziennie od 50 do nawet 100 włosów. To całkowocie normalny fizjologiczny proces, który nie powinien niepokoić. Jeżeli jednak zauważysz, że na szczotce lub w odpływie prysznica pojawia się więcej włosów niż zwykle, koniecznie zacznij działać. 

Dlaczego włosy wypadają?

Przyczyn wypadania włosów nie można ograniczyć do jednego aspektu. Nasilanie się tego zjawiska może wynikać zarówno z błędów pielęgnacyjnych, jak i z bardzo poważnej choroby. Spośród najczęściej występujących powodów utraty włosów wymienić można między innymi:

  • łysienie (na przykład androgenowe lub plackowate);
  • zaburzenia hormonalne;
  • przewlekły stres;
  • stany zapalne w organizmie;
  • niektóre choroby zakaźne;
  • niedobory witamin i składników mineralnych;
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy;
  • choroby dermatologiczne;
  • poród i karmienie piersią;
  • stosowanie niektórych leków.

Jeżeli zauważysz nadmierne wypadanie włosów, którego źródło nie leży w prostych do rozpoznania czynnikach, wybierz się do lekarza na badania kontrolne. Zazwyczaj podstawowa morfologia krwi pozwala wykryć potencjalne niedobory witamin. 

Prawidłowa pielęgnacja a wypadanie włosów

Nierzadko problemy z wypadaniem włosów są związane z nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy albo nieprawidłowym układaniem fryzur. Nawet ściąganie włosów w zbyt ciasny kok w dłuższej perspektywie może poskutkować nadmiarem włosów zostających na szczotce. 

Przeczytaj również:  Krzewy i drzewa iglaste w ogrodzie. Co posadzić blisko domu?

Jeżeli problem wypadających włosów dotyczy także ciebie, a wyniki badań nie świadczą o niedoborach, bardzo możliwe, że pora zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Na rynku dostępne są specjalne szampony, odzywki i wcierki przeznaczone dla osób borykających się tego typu dolegliwościami. 

Ciekawą alternatywą mogą okazać się ampułki na wypadanie włosów. Tego typu produkty zostały stworzone z bardzo skondensowanych składników aktywnych. Ich dłuższe skutecznie zmniejsza ilość wypadających włosów i pozytywnie wpływa na kondycję skóry głowy. 

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Żeby poradzić sobie z wypadającymi włosami, najpierw trzeba ustalić przyczynę tego problemu. Dopiero wiedząc, od czego wypadają włosy możemy zacząć działać eliminując źródło kłopotów. 

W pierwszej kolejności warto wykonać podstawowe badania krwi, które pozwolą ustalić ogólną kondycję organizmu i w razie czego zaplanować suplementację niektórych witamin. Następnie dobrym rozwiązaniem będzie ustalenie planu pielęgnacji skóry głowy i zakup odpowiednich kosmetyków. W razie potrzeby warto odwiedzić trychologa, czyli specjalistę od skóry głowy i włosów.  

Do problemu wypadających włosów warto podejść kompleksowo. Jego źródła mogą być bardzo różne. Często leżą w stanie zdrowia, stylu życia a także nieprawidłowej pielęgnacji. Po ustaleniu przyczyny wypadania włosów można przejść do metod zapobiegawczych, które zawsze należy ustalać według indywidualnego planu. 

Dodaj komentarz