Elektronarzędzia do obróbki drewna przydatne w każdym ogrodzie

Elektronarzędzia do obróbki drewna obowiązkowo powinny znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza. Te profesjonalne sprzęty zdecydowanie ułatwią wykonywanie prac stolarskich. Dzięki nim cięcie, struganie czy frezowanie nie będzie sprawiało najmniejszej trudności. Jakie elektronarzędzia wybrać? Podpowiadamy!

Specjalistyczne narzędzia do obróbki drewna

Frezarki

Frezarka to podstawowy sprzęt, którego nie może zabraknąć w każdym przydomowym warsztacie. Służy do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych. Kluczowym elementem frezarki jest frez. Wprawiony w ruch obrotowy, powoli przesuwa się po materiale, wykonując swoją pracę. Dzięki temu zarówno w drewnie, jak i innych materiałach możemy wyciąć różnego rodzaju rowki, kanaliki, uzębienia, czy wręby.

Wysokiej jakości frezarki posiadają wymienne frezy oraz regulację prędkości, co znacznie usprawnia prace stolarskie, a co za tym idzie – daje nieograniczone możliwości tworzenia idealnie gładkich powierzchni oraz doskonałych wykończeń. W sprzedaży dostępne są frezy do fazowania, wyrównywania, zaokrągleń, wpustów, płycin, wgłębień, a nawet pisania. Kliknij i sprawdź ofertę sklepu internetowego BMB Technologie!

Frezarki do drewna wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Stojąc przed zakupem frezarki należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Bardzo ważna jest moc silnika. Powinna ona zostać dopasowana do typu prac, jakie planujemy wykonać. Ogromne znaczenie ma też zakres frezowania, maksymalna ilość obrotów, a także specyfika frezów.

Wyrzynarki

Wyrzynarka to uniwersalne narzędzie, przeznaczone do cięcia drewna, miękkiego metalu, gumy i tworzyw sztucznych. Ma wszechstronne zastosowanie – sprawdzi się zarówno przy drobnych pracach domowych, jak i również w czasie obszernych remontów. To jednak nie wszystko. Wyrzynarka często pożądana jest w trakcie różnego rodzaju napraw.

Przeczytaj również:  Halvetic — kiedy zaczyna działać?

Dobrej jakości wyrzynarka umożliwia nie tylko cięcie w linii prostej, ale również wycinanie rozmaitych wzorów i kształtów. Dzięki niej możemy stworzyć wiele ciekawych i unikalnych rzeczy jak np. karmnik dla ptaków, budę dla psa, ramkę, czy półkę na ścianę. To tylko niektóre z licznych propozycji. Warto nadmienić, iż wyrzynarka przydaje się zwłaszcza podczas układania paneli podłogowych, gdzie bardzo często zachodzi konieczność docięcia czegoś „na szybko”. Wyrzynarki charakteryzują się wysoką precyzją działania, dzięki czemu możemy mieć pewność, że dany element zostanie idealnie przycięty.

Wyrzynarki są niezwykle poręczne i łatwe w obsłudze. Z tego względu poradzi sobie z nimi każdy – nawet początkujący majsterkowicz. Urządzenia te można wykorzystać w wielu codziennych sytuacjach. Wybierając wyrzynarkę do drewna warto zwrócić uwagę na aspekty, takie jak moc silnika, głębokość cięcia, liczba skoków na minutę, rodzaj brzeszczotów oraz zasilanie. Dobrze, by sprzęt posiadał dodatkowe funkcje, które znacznie usprawniają pracę. Mowa tutaj o laserze wskazującym linię cięcia, prowadnicy prowadzącej ostrze wyrzynarki, dyszach umożliwiających podłączenie odkurzacza zbierającego pył.

odnowiona drewniana taca na tarasie

Szlifierki

Szlifierka jest narzędziem, którego nie powinno zabraknąć w warsztacie każdego majsterkowicza. Wykorzystywana jest głównie w meblarstwie oraz podczas niewielkich prac remontowych. Służy do wygładzania powierzchni płaskich lub delikatnie zaokrąglonych (w żadnym wypadku zakrzywionych). Szlifierka nie sprawia trudności w obsłudze – wystarczy jedynie zamontować w niej papier ścierny i przystąpić do pracy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się szlifierki oscylacyjne. Nic dziwnego – są szybkie, wydajne i komfortowe w użytkowaniu. Dzięki nim można profesjonalnie obrobić drewno.

Dzięki szlifierce idealnie wygładzimy powierzchnię drewna, pozbywając się wszelkich zadziorów. Sprzęt ten charakteryzuje się pełnym mocy, precyzyjnym działaniem, dzięki czemu możemy mieć pewność, że dotrze w każdy zakamarek. Przy użyciu szlifierki możemy odnowić stare meble – stoły, krzesła, regały czy komody. Szlifierka okazuje się bardzo pomocna przy produkcji nowych wyrobów meblarskich. Dzięki niej obróbka drewna przebiega wyjątkowo szybko i sprawnie.

Przeczytaj również:  Jak często kosić trawę w ogrodzie?

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje szlifierek, które różnią się od siebie wieloma parametrami. Przy zakupie szlifierki oscylacyjnej warto uwzględnić liczbę oscylacji na minutę, średnicę tarczy, a także mimośrodowość. Pozwoli to wybrać sprzęt, który w stu procentach spełni nasze oczekiwania.

Strugi

Niezbędne narzędzia stolarskie to również strugi. Służą do obróbki skrawaniem drewna, jak również płyt sklejki, pilśniowych, wiórowych i innych materiałów drewnopochodnych. Strugi mogą być ręczne lub elektryczne. Nadają się głównie do wyrównywania powierzchni, fazowania kantów bądź ich zaokrąglania. Odznaczają się wysoką precyzją i niezawodnością działania. Do powierzchni potraktowanej strugą zdecydowanie lepiej przylegają powłoki malarskie, co niewątpliwie wpływa na efektywność pracy.

Strugi są dosyć proste w obsłudze. Nie wymagają również użycia siły. To sprawia, że wszystkie czynności stolarskie przebiegają wyjątkowo sprawnie. Stojąc przed zakupem tego typu urządzenia należy zwrócić uwagę oczywiście na moc silnika. Im będzie ona wyższa, tym większe będą możliwości elektronarzędzia. Znaczenie ma także liczba obrotów głowicy oraz ilość ostrzy. Należy również sprawdzić, czy struga posiada zabezpieczenie w postaci hamulca elektrycznego.

Inne narzędzia do obróbki drewna

  • piła do drewna,
  • ściski stolarskie,
  • dłuto,
  • wiertarko-wkrętarki,
  • heble.

Podsumowanie

Wysokiej jakości elektronarzędzia zapewniają bezawaryjną i bezpieczną pracę we własnym warsztacie. Do obróbki drewna szczególnie dobrze sprawdzą się frezarki, wyrzynarki, szlifierki oraz strugarki. Każde z urządzeń spełnia inną funkcję, jednak wszystkie są niezastąpione podczas prac remontowych czy też różnego rodzaju napraw. Niezależnie od tego, czy jesteśmy amatorami, czy prowadzimy profesjonalny warsztat stolarski, warto w nie zainwestować!

Dodaj komentarz