O czym nie można zapomnieć, wybierając rośliny do ogrodu?

Podczas zakładania ogrodu warto wziąć pod uwagę inwazyjność i ekspansywność planowanych do zasadzenia roślin. Takie podejście zapewnia efektowny wygląd przydomowej strefy bez konieczności prowadzenia czasochłonnych prac zapobiegających nadmiernemu rozrastaniu oraz chroni inne gatunki ogrodowych okazów.

Niektóre rośliny sprawiają trudności w opanowaniu ich rozrastania się. Z tego względu lepiej nie sadzić ich w ogrodzie ani na działce.

Czym charakteryzują się rośliny inwazyjne i ekspansywne?

Koniec robót budowlano-wykończeniowych i przeprowadzka to dobry moment na rozpoczęcie prac w otoczeniu budynku. Zakładane ogrody przydomowe powinny być zagospodarowywane w taki sposób, aby charakteryzować się estetycznym wyglądem, a przy tym być funkcjonalne w użytkowaniu.

Tworzenie ogrodu przy budynku mieszkalnym jest związane z doborem roślinności. Duża część otoczenia domu zazwyczaj jest porośnięta trawą, ale uwzględnia się także strefy wzrostu innych, bardziej ekspansywnych i intensywnych roślin. Wybierając gatunki do swojej przydomowej oazy, warto jednak pamiętać, że niektóre gatunki, traktowane jako inwazyjne, mogą sprawiać trudności w opanowaniu.

Rozrastanie części roślin może być kłopotliwe. Wybrane gatunki podczas rozwoju wpływają na wypieranie innej zieleni i niekontrolowane zarośnięcie bardzo szerokich obszarów. Duża część roślin inwazyjnych została sprowadzona z innych regionów globu jako gatunki ozdobne lub uprawne. Część odmian tak dobrze poczuła się w naszej strefie klimatycznej, że zaczęła rosnąć dziko i powodować zagrożenie dla naszych rodzimych gatunków zieleni oraz zróżnicowania przyrodniczego.

Uprawa roślin typowo inwazyjnych podlega ograniczeniom prawnym. Brak zezwolenia na nasadzenia takich gatunków może skutkować nałożeniem kary. Część odmian popularnych ogrodowych nasadzeń nie jest traktowana jako inwazyjna, ale wysoce ekspansywna. Sadzenie gatunków drugiego typu nie jest obwarowane przepisami, ale także może wiązać się ze zdominowaniem ogrodu.

Przeczytaj również:  Krok po kroku – jak idealnie fazować krawędzie metalowych elementów przy użyciu fazownika

Jakie są najbardziej znane gatunki roślin ekspansywnych?

Posadzenie w ogrodzie roślin nadmiernie ekspansywnych wymaga prowadzenia kontroli ich rozrostu. Znane gatunki tego typu to przede wszystkim:

  • sumak octowiec – niewielkie drzewko o bordowym wybarwieniu, charakteryzujące się efektownym wyglądem w miesiącach jesiennych i zimowych. Roślina ta wytwarza bardzo liczne odrosty korzeniowe, które po próbie mechanicznego usunięcia stają się jeszcze bardziej inwazyjne. Jedynym sposobem na ograniczenie rozrostu sumaka jest stosowanie barier korzeniowych oraz wykopywanie odrostów;
  • nawłoć kanadyjska i późna – estetyczne rośliny o żółtych kwiatach w formie wiech, których rozrost następuje poprzez podziemne kłącza i rozsiew nasion. Uprawa tego gatunku wymaga zastosowania barier dla korzeni i przycinania kwiatów;
  • topinambur – słonecznik bulwiasty, który w ostatnim czasie jest modny przede wszystkim ze względu na to, że jest zdrowy i smaczny. Roślina ta charakteryzuje się także efektownym wyglądem – jest wysoka oraz ma zielone, omszone liście i kwiaty o żółtym wybarwieniu. Kwiatostan topinamburu wizualnie przypomina tradycyjny polski słonecznik. Ekspansywność tej rośliny polega na tym, że rozrasta się ona w błyskawicznym tempie nawet z niewielkich fragmentów bulw pozostawionych w gruncie.

Artykuł zewnętrzny.

Dodaj komentarz